Σχετικά με εμάς

Η φιλοσοφία μας

σχολείοΠηγή:Fun Early Learning

Όραμα μας είναι η θετική ατμόσφαιρα που πηγάζει από την κουλτούρα και το κλίμα  του σχολείου, αποτελεί συνεκτική και κινητήρια δύναμη για δράση και επηρεάζει βελτιωτικά τη μάθηση και την παραγωγικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών.

Ο σκοπός μας

target
Πηγή: Pixy.org

Σκοπός  μας είναι όχι μόνο η απόκτηση γνώσεων αλλά και η  καλλιέργεια των κατάλληλων δεξιοτήτων  που συντελούν στην επιτυχημένη πορεία της ζωής των μαθητών, συγκεκριμένα της κριτικής σκέψης της δημιουργικότητας και της πρακτικής ικανότητας.

Ο στόχος μας

hANDS ON1

Στόχος μας είναι τα παιδιά να γίνονται ενεργοί ρυθμιστές της μάθησης τους και όχι παθητικοί δέκτες αποσπασματικών γνώσεων. Στο σχολείο μας τα παιδιά προβληματίζονται, δημιουργούν, σκέφτονται, ανακαλύπτουν, φαντάζονται τι θα γινόταν αν…, υποθέτουν, προβλέπουν και εφαρμόζουν πρακτικά γνώσεις που αποκτούν