2ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων -Χρωματιστό σχολείο

Νέα, δράσεις και εκπαιδευτικό υλικό

Ξανά μαζί….

Μάι 202031

Ξανά μαζί ….

Μετά από τρείς μήνες ήρθε η ώρα για επιστροφή στο νηπιαγωγείο μας Θα λειτουσγήσουμε από αύριο 1/6/20 έως 26/6.20.

Τα πράγματα θα έχουν αλλάξει καθώς ο χώρος και το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου έχουν  διαμορφωθεί με βάσει τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ  για το άνοιγμα των σχολείων με στόχο πάντα  την ασφάλεια των μαθητών και τον οικογένειών τους. Οι μαθητές που ανήκουν ή  έχουν στην οικογένειά τους άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες και δεν γίνεται να μην τους συναντούν μπορούν να μην έρθουν στο σχολείο.Οι γονείς τους πρέπει να προσκομίσουν στο νηπιαγωγείο υπεύθυνη δήλωση που να  αναφέρουν τους λόγους.

Τα παιδιά έχουν χωριστεί σε τρία τμήματα εκ των οποίων τα δυο (Αστέρια και ολοήμερο) θα λειτουργούν καθημερινά και το άλλο(τερατάκια) εκ περιτροπής μέρα παρά μέρα λόγω άδειας ειδικού σκοπού της εκπαιδευτικού. Το σχολείο θα λειτουργεί από τις 8.15 έως τις 13.00 ενώ το απογευματινό πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.

Αγαπητοί μας γονείς ζητάμε τη βοήθεια και τη συνεργασία σας για να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλή η προσαρμογή των παιδιών στα νέα δεδομένα. Πιο συγκεκριμένα:

• Μιλήστε με τα παιδιά σας για την νέα κατάσταση(χωρίς να τα τρομάζετε ) ενισχύοντας τις προσπάθειές μας στο σχολείο, επιμένοντας ιδιαίτερα σε θέματα  υγιεινής  και διατήρησης των αποστάσεων.
  • Αποφύγετε να μπαίνετε μέσα στο σχολείο παραδίδοντας στην πόρτα το παιδί στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό.
  • Θερμομετρήστε τα παιδιά σας πριν έρθουν στο σχολείο και σε καμία περίπτωση μην τα φέρετε άρρωστα. Απευθυνθείτε άμεσα στο γιατρό και ενημερώστε μας για την πορεία της υγείας τους.
  • Μην διστάσετε να μας ρωτήσετε για οτιδήποτε σας απασχολεί.(2763022406)

Η παρουσία των παιδιών στο σχολείο είναι πολύ σημαντική για πολλούς λόγους, γι αυτό κάντε ότι μπορείτε για να είναι έρχονται τα παιδιά καθημερινά. Σημαντική επίσης είναι η θετική διάθεση η αισιοδοξία για να περάσουμε αυτή τη δύσκολη περίοδο.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

eTwinning School 2023-2024

386804425 332319009287125 3646131640081302095 n

eTwinning School 2020-2021