Ενημέρωση Γονέων

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ευχόμαστε σε όλους & όλες σας, μικρούς & μεγάλους  «Καλή χρονιά με Υγεία , Χαρά & Ευτυχία!!!»

Κατόπιν εισήγησης της Επιτροπής Ειδικών, το πρωτόκολλο λειτουργίας των σχολείων επικαιροποιείται, ώστε να ανταποκριθεί στις ανάγκες της νέας φάσης της πανδημίας και στα χαρακτηριστικά της μετάδοσης της μετάλλαξης Όμικρον.

Σύμφωνα με αυτό την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων προβλέπεται οι μαθητές να κάνουν τρία (3)  self-tests:

1.  την Κυριακή,

2.  τη Δευτέρα και

3. την Πέμπτη.

Οι γονείς θα πρέπει να δηλώσουν το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr και να εκτυπώσουν τη σχολική κάρτα. Οι μαθητές/τριες θα την έχουν μαζί τους στο σχολείο τις ημέρες  Δευτέρα, Τρίτη και Παρασκευή αντίστοιχα.

Αναλυτικά, μπορείτε να δείτε το χρονοδιάγραμμα διεξαγωγής των ελέγχων στον παρακάτω πίνακα:

271214618 445045890425729 4052691924387068158 n

Χρονοδιάγραμμα διεξαγωγής διαγνωστικών ελέγχων

Σας υπενθυμίζουμε ότι στην περίπτωση θετικού αποτελέσματος θα πρέπει οι γονείς να ενημερώνουν άμεσα το σχολείο. Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση  για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες (α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο – προεξάρχοντος του πυρετού – υποχωρούν, και (β) με αρνητικό self-test. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό σελφ (ή ράπιντ) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.

Σας παρακαλούμε να είστε τυπικοί ως προς την πραγματοποίηση των self-tests στα παιδιά σας και την έγκαιρη δήλωση του αποτελέσματος στην πλατφόρμα edupass.gov.gr (μέχρι τις 07.40 το πρωί). Σας ενημερώνουμε πως αν στον πίνακα της πλατφόρμας (μέχρι τις 07.40 το πρωί), υπάρχει η ένδειξη «ΑΓΝΩΣΤΟ»,  σημαίνει ή ότι δεν καταχωρήθηκε το self-test ή διαπιστώθηκε κάποιο σφάλμα. Αυτό σημαίνει πως ο μαθητής/τρια δεν θα μπορεί να εισέρχεται στο χώρο του σχολείου.

Επιπλέον πληροφορίες για την επικαιροποιημένη λειτουργία του σχολείου καθώς και για τυχόν απορίες σας μπορείτε να επισκεφθείτε τη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων κάνοντας κλικ εδώ

Για να λειτουργήσουμε με ασφάλεια και να είμαστε όλοι υγιείς, είναι πολύ σημαντική η τήρηση των συγκεκριμένων μέτρων και ιδιαίτερα η πραγματοποίηση των τεστ από όλους μας και η έγκυρη δήλωση τους στην πλατφόρμα edupass.gov.gr .
Είμαι σίγουρη ότι ακόμα μια φορά θα σταθείτε δίπλα μας και θα  συνεργαστούμε για την απρόσκοπτη λειτουργία του σχολείου μας !!!

Καλή μας αρχή!!!

Η δασκάλα σας