Σωστά όταν τρως, γίνεσαι δυνατός!

1° Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Ζω Καλύτερα – Ευ ΖηνΥγεία: Διατροφή-Αυτομέριμνα

Το Σχολείο καλείται μέσω της μαθησιακής διαδικασίας, των καθημερινών πρακτικών και των νέων δεξιοτήτων να εφοδιάζει τους μαθητές με γνώσεις, δεξιότητες, αξίες και οράματα προκειμένου να σχεδιάσουν ένα καλύτερο μέλλον, σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.

Συγκεκριμένα, τα παιδιά καλούνται να συνειδητοποιήσουν τη σημαντικότητα της διατροφής στην υγεία μας. Να κάνουν κατάλληλες επιλογές τροφίμων και να υιοθετούν σωστές διατροφικές συνήθειες για να επιτυγχάνουν μια ισορροπημένη για την ηλικία τους διατροφή και να φροντίζουν την υγεία τους.

Η παροιμία λέει: Ένα μήλο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα…Γιατί όμως; Πώς το καταφέρνει αυτό ένα μικρό φρουτάκι; Γιατί έχει βιταμίνες!!viber image 2023 11 23 11 07 56 352

– Κατηγοριοποίηση  τροφών σε δυο κατηγορίες (μας κάνουν καλό: ναι – όχι)

– Γνωριμία με τις ομάδες των τροφών

– Πόσο συχνά πρέπει να  καταναλώνονται (φανάρι: πράσινο-συνέχεια, πορτοκαλί-συχνά, κόκκινο-σπάνια)

– Ιδανικό γεύμα

viber image 2023 12 11 14 33 43 824

– Στοματική υγιεινή

– Πρόσληψη κατάλληλων ποσοτήτων, Πυραμίδα της Διατροφής.

– Δ,δ …όπως λέμε δόντια, διατροφή

-Δράσεις

“Περί Ορέξεως” με τον Άλκη Πασχαλίδη, μουσικά παραμύθια για την διατροφή.

«Δόντια δυνατά – Χαρούμενα παιδιά» , πρόγραμμα πρόληψης και αγωγής στοματικής υγείας από το Κ.Υ Ηρακλείου.