ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ

Δραστηριότητες Ενημέρωση

ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ – ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΔΙΚΕΣ

Το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου  δύο πενταμελείς ομάδες  του νεοσύστατου ομίλου ρητορικής του σχολείου μας με τη συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητριών Ευαγγελίας Ντούπα και Μαυρέτας Κόγκα έλαβαν μέρος στις Εικονικές Δίκες «Πρωταγόρας»  που διοργανώθηκαν στα Εκπαιδευτήρια  Κωστέα  Γείτονα υπό την αιγίδα της ομάδας του Afixis. Οι Εικονικές Δίκες αποτελούν μια διαδραστική προσομοίωση Δικαστηρίου και κατά τη διάρκειά τους οι μαθητές συγκροτούν ομάδες δικηγόρων και μαρτύρων κι επιχειρηματολογούν σχετικά με πραγματικές υποθέσεις της παγκόσμιας δικογραφίας. Η ομάδα των Snamp (Νίκος Παπάζογλου, Παναγιώτης Πατσιατζής, Στέλιος Παπαϊωάννου, Αντώνης Λιάκουρας, Δημήτρης Προύντζος) κατέκτησε την 21η θέση ανάμεσα σε 37 Λύκεια, δημόσια και ιδιωτικά, και η ομάδα της Νομοτέλειας (Χαρά Μανιαδάκη, Μαρία Μπαδόλα, Ολυμπία Ρούσσου, Γρηγόρης Καραΐσκος, Άγγελος Αρχιμανδρίτης) την 34η θέση. Συγχαρητήρια σε όλους και όλες για μια υπέροχη προσπάθεια.