Όμιλος Ρητορικής

Δραστηριότητες Ενημέρωση

Όμιλος Ρητορικής

Την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου ο νεοσύστατος Όμιλος Ρητορικής του σχολείου μας πραγματοποίησε την πρώτη του εξόρμηση στο Μουσείο Μπενάκη συμμετέχοντας στο διεθνές φεστιβάλ Kinder Docs, με τη συνοδεία της κ. Ντούπα , υπεύθυνης του Ομίλου. Οι μαθητές του Ομίλου παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα προβολή που αφορούσε στον τρόπο με τον οποίο φοιτητές του Πανεπιστημίου της Γαλλίας Saint-Denis και υπό την καθοδήγηση ειδικών του χώρου της ρητορικής εξελίσσονται σε ικανούς αγορητές. Ακολούθησε debate μεταξύ των μαθητών που εκπροσωπούσαν διαφορετικές περιοχές της Αττικής. Τα παιδιά ενεπλάκησαν σε αγώνες λόγου κι επιχειρηματολογίας με θέμα το δημόσιο λόγο και τη σημασία του για τη Δημοκρατία. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους για την εξαιρετική τους παρουσία.

Εδώ μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση.