Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α’ και Β’ τάξης στο Μουσείο της Ακρόπολης, την Βουλή των Ελλήνων και το Κέντρο Πολιτισμού-Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος»

Βουλή

Την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019, η Α’ και Β’ τάξη επισκέφθηκαν την Αθήνα και παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου της Ακρόπολης, ξεναγήθηκαν στην Βουλή και στο Κέντρο Πολτισμού Σταύρος Νιάρχος.

Στο πρόγραμμα «Τα εκθέματα μέσα από τα δικά σου μάτια» ο προσωπικός κόσμος των μαθητών έγινε πρωταγωνιστής σ’ ένα κυνήγι παρατήρησης και έμπνευσης, ανάμεσα στα εκθέματα του πρώτου ορόφου του Μουσείου. Οι μαθητές  αποτύπωσαν φωτογραφικά ή σε βίντεο το έκθεμα της επιλογής τους και το παρουσίασαν στη συνέχεια  με τη δική τους προσέγγιση, μέσα από την γραπτή, ζωγραφική, φωτογραφική, χορευτική ή άλλη δημιουργική έκφραση της επιλογής τους.

Κατά την επίσκεψη της σχολικής μας ομάδας στο Μουσείο Ακρόπολης, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη μεγάλη σημασία που έχει η «ταυτότητα» του καθενός για τον τρόπο θέασης και κατανόησης των εκθεμάτων, καθώς και με τους διαφορετικούς τρόπους έκφρασης αυτού του προσωπικού τρόπου αντίληψης.

Στο πρόγραμμα «Παιδιά-Νέοι-Έφηβοι» μέσα από μία διαδραστική παρουσίαση οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τα εκθέματα του Μουσείου που αντανακλούν σημαντικά στάδια ενηλικίωσης στην αρχαία Αθήνα. Στη συνέχεια, αναρωτήθηκαν αν και κατά πόσο υφίστανται αντίστοιχα στάδια και έθιμα ενηλικίωσης στη σύγχρονη κοινωνία.

Στην συνέχεια οι μαθητές μας  παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα της Βουλής, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας, ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και επισκέφθηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο ΚΠΙΣΝ όπου άνθρωποι, δέντρα και σιντριβάνια φορούν  τα πιο ευφάνταστα γιορτινά τους  και προσκαλούν μικρούς και μεγάλους σε έναν κόσμο μαγείας φτιαγμένο από τα πιο πολύτιμα υλικά των Χριστουγέννων! Οι χώροι  του ΚΠΙΣΝ μεταμορφώνονται ο ένας μετά τον άλλον σ’ ένα μαγικό μέρος πλημμυρισμένο με φως, μουσική και χορό! Τα χιλιάδες χριστουγεννιάτικα φωτάκια των δέντρων του Καναλιού ανάβουν, τα πανύψηλα στολισμένα έλατα της Αγοράς αποκαλύπτονται σε όλη τους τη λάμψη, οι φωτεινές εγκαταστάσεις στο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος στήνουν ευρηματικά παιχνίδια φωτός με τους περαστικούς.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Δημήτρης Αδαμόπουλος, Ευθυμία Δημοπούλου, Ελένη Κομνηνού και Μαρία Χαρμαντά.