28η Οκτωβρίου 1940

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26-10-2018, στο Κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου μας, το αφιέρωμα στην επέτειο του «Έπους του ΄40» με συμμετοχή καθηγητών και μαθητών. Αφού έγινε η απονομή Βραβείων και Αριστείων σχολικού έτους 2017-18, στη συνέχεια,  μαθητές και μαθήτριες του 2ου Λυκείου, με τραγούδια, εικαστικό υλικό, αναφορές στο χρονικό του Έπους,  δραματοποίηση γεγονότων και αναφορές στον παγκόσμιο θαυμασμό, που προκάλεσε  ο αγώνας των Ελλήνων κατά του φασισμού και η ηρωική αντίσταση  σύσσωμου του λαού κατά του ναζισμού, τίμησαν τη μνήμη των ηρώων. Το αφιέρωμα έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο. Οι μαθητές επιδεικνύοντας σεβασμό και συγκίνηση, τόσο ως συμμετέχοντες όσο και ως θεατές, μας έκαναν όλους υπερήφανους.

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι Εκπαιδευτικοί: Παπαμελετίου Αλεξάνδρα, Φιλόλογος και Σπανού Καλλιόπη, Κοινωνιολόγος. Στο μουσικό σχήμα συμμετείχε ο κ. Ραφτόπουλος Γεώργιος, Φυσικός, παίζοντας  τουμπερλέκι.