Ευρωπαϊκά προγράμματα

Σχολικό έτος 2022-2023

green is healthy

Βιβλιοπροτάσεις από τους μαθητές της A’ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καραγεώργου Αικατερίνη

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα.

reading

Μαθητές της Γ’ τάξης παρουσιάζουν στους συμμαθητές τους αθλήματα που τους προκάλεσαν το ενδιαφέρον στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καραγεώργου Αικατερίνη

Πατήστε στην εικόνα που ακολουθεί.

sports

Μαθητές της Β’ τάξης αρθρογραφούν για πρόσφατες φυσικές καταστροφές  σε παγκόσμια  κλίμακα στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καραγεώργου Κατερίνα

Πατήστε στην εικόνα που ακολουθεί.

natyral disasters

Σχολικό έτος 2021-2022

etwinning 2021 2022

Σχολικό έτος 2016-2017

Μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας, με την καθηγήτρια Αγγλικών κ. Καραγεώργου Κατερίνα, συνεργάστηκαν με μαθητές από σχολεία της Ευρώπης- στα πλαίσια ενός έργου e-twinning – για να παρουσιάσουν τα παραδοσιακά κάλαντα, ήθη και έθιμα καθώς και χριστουγεννιάτικες συνταγές της χώρας τους. Κοινή γλώσσα επικοινωνίας ήταν η αγγλική.
Τα παιδιά το διασκέδασαν πολύ τραγουδώντας τα κάλαντα

φτιάχνοντας μελομακάρονα

baking

καταγράφοντας τις συνταγές για κουραμπιέδες, μελομακάρονα, βασιλόπιτα

melomakaronakourambiedesvasilopita

καθώς και δημιουργώντας ένα βίντεο σχετικά με τα Χριστούγεννα στο Βόλο το 2016

Ελπίζουμε να το απολαύσετε και εσείς!!

Ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλους

και  …το 2017 να είναι

μια χρονιά με υγεία, αγάπη, ειρήνη, ευημερία και προκοπή!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Βίκινγκ

Eργασία του μαθητή της Β τάξης του σχολείου μας , Κων/νου Αγριγιάννη, για τους Βίκινγκς .
Η εργασία έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Οπτικοποίηση ποιήματος από τους μαθητές του Γ3

Δημιουργική γραφή από τους μαθητές του τμήματος Γ2

paraskeya G2

Κωνσταντινούπολη

Μία ενδιαφέρουσα εργασία του μαθητή Υφαντίδη Ορφέα, της β΄τάξης του Γυμνασίου μας για το μάθημα της Ιστορίας.
Αναφέρεται διαχρονικά – διαγραμματικά στην Κωνσταντινούπολη από την ίδρυσή της έως την άλωση (1453).
Είναι ενθαρρυντικό το γεγονός ότι οι μαθητές μας εντρυφούν στην Ιστορία μας, χρησιμοποιώντας και τα ψηφιακά μέσα και εργαλεία .

Σχολικό έτος: 2015-2016

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, η μαθήτρια της Γ΄ τάξης του σχολείου μας Ελεάννα Γανωτοπούλου, δημιούργησε μια εξαιρετική αφίσα για την προβολή της πόλης μας, του Βόλου.

ergasiavolos

Σχολικό έτος: 2013-2014

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

10 λόγοι για να επισκεφτείτε το Βόλο

εργασία του μαθητή Μπόια Άνι της Β΄Γυμνασίου

10 λόγοι για να επισκεφτείς το Βόλο

εργασία της Βικτώριας Πατέρα της Β΄Γυμνασίου

Γκράφιτι … η τέχνη του δρόμου

Βίντεο  του μαθητή της Γ΄τάξης Χρήστου Πόζογλου σχετικά με τα γκράφιτι στα πλαίσια εργασίας  με τον τίτλο “η έκφραση ….των νέων ” (Νεοελληνική Γλώσσα ,Γ΄γυμνασίου, ενότητα 2η). Τα γκράφιτι είναι από την πόλη του Βόλου.

Η ΓΗ ΜΑΣ( Περιβαλλοντικού περιεχομένου video με θέμα την καταστροφή του πλανήτη από το μαθητή  Γ.Λουκίδη  Τμήμα:Β2-2012-13)

TAINIA ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ: H …. Βία

( Συμμετοχή σε μαθητικό διαγωνισμό με την ταινία “Η …. Βία” από ομάδα μαθητών της

Γ΄Τάξης-2012-13 )

ΑΦΙΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΛΟ
Εργασία της Τελιοπούλου Κατερίνας Γ3

Για τη ζωή στη Μικρά Ασία πριν και μετά την καταστροφή

Εργασία της μαθήτριας της Γ΄γυμνασίου Αθανασίου Παρασκευής με αφορμή την Μικρασιατική καταστροφή στο μάθημα της Ιστορίας .

Εργασία μαθητών της Γ΄γυμνασίου στο μάθημα της Nεοελληνικής Γλώσσας

Μαύροι σκλάβοι της Αμερικής

Μία παρουσίαση της τραγικής ζωής των μαύρων στην Αμερική από την μαθήτρια της Γ΄γυμνασίου Παρασκευή Αθανασίου για το  μάθημα της Ιστορίας.

Κυκλαδικός πολιτισμός

Μινωικός πολιτισμός

(Δύο Video στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας από το μαθητή Κων/νο Αποστολίνα Τμήμα Α1-2013-14 )

ΙΣΤΟΡΙΑ 1.ppt (3925504)

Εργασία σε power point  “Εικονοποιώ τις περιόδους της αρχαίας Ιστορίας” από το μαθητή της Α΄τάξης Σιάσιο Χρήστο.