La chasse aux œufs – Δράση στα ξενόγλωσσα τμήματα

Το αυγό 🐣 είναι πηγή ζωής ! Το Πάσχα πλησιάζει…κι έτσι σήμερα στο σχολείο μας με τις δασκάλες των Γαλλικών και Γερμανικών αναβιώσαμε το αγαπημένο μας έθιμο των σοκολατένιων αυγών που τηρείται κυρίως στη Γαλλία, το Βέλγιο και τη Γερμανία. Το έθιμο αυτό λέγεται “Το κυνήγι των αυγών “ (La chasse aux œufs).

Πρόκειται για ένα παιχνίδι, σύμφωνα με το οποίο, τα παιδιά επιδίδονται στην αναζήτηση πασχαλινών αυγών, που είναι κρυμμένα σε κήπους και αυλές, μέσα σε θάμνους, φυτά, γλάστρες, ακόμα και μέσα στο χώμα!

Τα παιδιά, πρώτα  χωρίστηκαν σε δύο ομάδες μία γαλλικών και μια γερμανικών. Στη συνέχεια, με τα καλαθάκια τους έτρεξαν στην αυλή για το κυνήγι των σοκολατένιων αυγών στις πιο απίθανες κρυψώνες ! Με αυτόν τον τρόπο, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με ήθη και έθιμα άλλων χωρών ! Απόλαυσαν πολύ και το παιχνίδι και τις σοκολατένιες λιχουδιές !!!

Joyeuses Pacques ! Frohe Ostern!

Καλό Πάσχα !

Παίζω και μαθαίνω στο σχολείο