ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ GOETHE INSTITUT ATHEN

Την Τρίτη  9/4/ 2024  οι μαθητές  και οι μαθήτριες του Β3, που διδάσκονται τη γερμανική γλώσσα, επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Γκαίτε (GOETHE INSTITUT ATHEN) και συμμετείχαν στο εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα: Blindenhunde (σκύλοι οδηγοί).

Με τη συμμετοχή τους στο εργαστήριο δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές και στις μαθήτριες να  κατανοήσουν με τρόπο πρωτότυπο και δημιουργικό την κοινωνική προσφορά των σκύλων οδηγών. Παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη, εκφράζοντας τις απόψεις τους και ανταλλάσσοντας ιδέες, σε ένα κλίμα ομαδικότητας και συνεργασίας.

Ακόμη, μέσω αυτής της παιγνιώδους διαδικασίας, ενισχύθηκαν οι γλωσσικές δεξιότητες των μαθητριών και των μαθητών, με τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου τους και την εξάσκηση στην κατανόηση γραπτού και προφορικού λόγου στα γερμανικά.

Τέλος, η υπεύθυνη του προγράμματος έδωσε συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες του Β3 για το ήθος τους και την ενεργή συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.

Goethe Institut Athen 2024