Στο πλαίσιο των καθιερωμένων εκδηλώσεων για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 πραγματοποιήθηκε γιορτή την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου στο 2ο Γυμνάσιο Τρίπολης.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση του πρακτικού και με την απονομή των αριστείων και των βραβείων προόδου στους μαθητές. Στη συνέχεια ορίστηκε η σημαιοφόρος και οι παραστάτες,ενώ την απονομή της σημαίας έκανε η Διευθύντρια κ.Κ. Δημητρέλη.

Ακολούθησε ο εορτασμός της επετείου του “ΟΧΙ” στο αμφιθέατρο του σχολείου. Το συντονισμό και την επιμέλεια της γιορτής ανέλαβαν οι καθηγήτριες Ευαγγελία Βατζάκη και Κων/να Βίλλη.Η γιορτή επικεντρώθηκε στη συμβολή των ηρώων της Αρκαδίας στον πόλεμο του ’40,ενώ τα παιδιά δραματοποίησαν σκηνές από τη ζωή των ανθρώπων τις παραμονές του πολέμου («Πλατεία», «Περιμένοντας στον σταθμό το τρένο», «Το σπίτι της κυρα-Λένης», «Πιτσιρίκοι»).