ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

5η ώρα : 11:50  –  12:35

6η ώρα : 12:40  –  13: 20

7η ώρα : 13:25  –  14: 05

Πρόγραμμα επικοινωνίας καθηγητών με γονείς

Παρασκευή, 14 Δεκέμβριος 2018 9:57 πμ |

Παρακάτω οι ώρες που δέχονται οι καθηγητές τους γονείς

Έκθεση γλυπτικής στο Ισλαχανέ

Τετάρτη, 12 Δεκέμβριος 2018 10:02 μμ |

Την Τετάρτη 12/12/2019, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την τέχνη της γλυπτικής.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στον υπέροχο χώρο του Χαμιδιέ-Ισλαχανέ παλαιότερα  Σχολή Τεχνών κι Επαγγελμάτων και ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά, λόγω της διαδραστικότητάς του και της υπεύθυνης του προγράμματος, η οποία με άμεσο και βιωματικό τρόπο έφερε τα παιδιά σε επαφή με τον κόσμο της τέχνης.

Πολεμικό Μουσείο

Πέμπτη, 6 Δεκέμβριος 2018 10:23 μμ |

Την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018 η Γ΄ τάξη του 2ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης επισκέφθηκε το Πολεμικό Μουσείο και, αφού ξεναγήθηκε στις αίθουσές του, συμμετείχε στο εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα του Μουσείου: «Μαθαίνοντας για την ειρήνη, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την κοινωνική αλλαγή».

Και αυτή τη χρονιά μπορέσαμε να αντιληφθούμε καταστάσεις, να νιώσουμε συναισθήματα και να κατανοήσουμε βαθύτερα συμπεριφορές και αντιδράσεις ανθρώπων, σε διάφορα μήκη και πλάτη της γης, σε εμπόλεμες ή μη περιοχές, οι οποίοι ζουν σε συνθήκες ολότελα διαφορετικές από τον δικό μας τρόπο ζωής.

Επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας

Παρασκευή, 30 Νοέμβριος 2018 9:21 πμ |

Την Πέμπτη 22/11/2018, οι μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Κέντρο Ιστορίας στο μέγαρο Μπίλλη.

Ο ιστορικός κ. Θεοδόσης Τσιρώνης ξενάγησε τα παιδιά στην έκθεση με θέμα: «Ιστορία του πολέμου με εικόνες» της περιόδου του Α΄παγκοσμίου πολέμου 1914-1918.

Η έκθεση  περιλάμβανε πρωτοσέλιδα και οπισθοσέλιδα μεγάλων ευρωπαϊκών εφημερίδων και περιοδικών, με ζωγραφικές περιγραφές αλλά και φωτογραφίες σημαντικών γεγονότων  καθώς επίσης εικαστικές δημιουργίες  στρατιωτών-καλλιτεχνών, που υπηρέτησαν στο βαλκανικό Μέτωπο όπως και απεικονίσεις της καθημερινότητας της πόλης. Εκτίθενται επίσης χάρτες που περιγράφουν και εξιστορούν τις πολεμικές επιχειρήσεις, αλλά και βιβλία απομνημονευμάτων, επιστολικά δελτάρια που χρησιμοποιήθηκαν ως μέσον επικοινωνίας και διάφορα άλλα αναμνηστικά και αντικείμενα από τη συλλογή του Γιώργου Πατιερίδη.

Μετακίνηση μαθητών

Τετάρτη, 28 Νοέμβριος 2018 11:27 πμ |

Προσφορές και πράξεις για μετακίνηση μαθητών στη Μονή Λαζαριστών

17 Νοέμβρη

Σάββατο, 17 Νοέμβριος 2018 12:08 μμ |

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου, οι μαθητές  συγκεντρώθηκαν στο θεατράκι του σχολείου μας  για να τιμήσουν τη μνήμη των ανθρώπων που τον Νοέμβριο του 1973 εξεγέρθηκαν κατά της χούντας για να διεκδικήσουν τα δικαιώματα στην Παιδεία, στην εργασία και στην ελευθερία έκφρασης των δημοκρατικών απόψεων τους, καταλαμβάνοντας το κτήριο του  Μετσόβιου Πολυτεχνείου στην Αθήνα.

Οι μαθητές με τις αφηγήσεις του χρονικού, μας μετέφεραν στην εποχή των γεγονότων, μας συγκίνησαν με την απαγγελία των ποιημάτων και μας ενθουσίασαν με τα τραγούδια.

Μαθητική παρέλαση

Δευτέρα, 29 Οκτώβριος 2018 9:21 μμ |

Το Σάββατο 27 Οκτωβρίου το σχολείο μας συμμετείχε  στην μαθητική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε  στο πλαίσιο των εορτασμών της 28ης Οκτωβρίου

Οι μαθητές  και οι μαθήτριες μας διασχίζοντας  την οδό Τσιμισκή από τη Διαγώνιο έως την  Ίωνος Δραγούμη,  χειροκροτήθηκαν από πλήθος κόσμου που είχε συγκεντρωθεί.

Με βήμα γοργό, περήφανο  και με σθένος εκπροσώπησαν επάξια το Γυμνάσιο μας, τιμώντας τους προγόνους μας και υπενθυμίζοντας με την παρουσία τους ότι αποτελούν το μέλλον αυτής της χώρας.

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Κυριακή, 28 Οκτώβριος 2018 7:33 μμ |

Στον φετινό εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου στο θεατράκι του σχολείου μας τιμήσαμε φέτος την επέτειο του ΟΧΙ, προβάλλοντας την ταινία τεκμηρίωσης  του προσκεκλημένου μας  κ. Μάνου Μαλαμίδη ιστορικού-ερευνητή, προκειμένου να  μοιραστεί και να συζητήσει με τους μαθητές του σχολείου μας, στιγμές των ημερών της κατοχής των Γερμανών στην πόλης μας, τη Θεσσαλονίκη, από την πρώτη στιγμή της έναρξης του πολέμου μέχρι και την απελευθέρωση της στις 30  Οκτωβρίου 1944.

Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η παρουσία του  αειθαλούς κ. Μίλτου Μυρώνη, αγωνιστή της αντίστασης,  κατά τη διάρκεια της ναζιστικής κατοχής, όπου μας αφηγήθηκε βιώματα του, των δύσκολων εκείνων χρόνων, κάνοντας  κατάθεση ψυχής και μας μετέφερε το κλίμα εκείνης της περιόδου.

Τους ευχαριστούμε θερμά και τους δύο που έδωσαν μια άλλη διάσταση  στο έπος του ΄40.

Στην αρχή της εκδήλωσης διαβάστηκε το πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων και παραδόθηκε η Σημαία στον  καλύτερο μαθητή της Γ΄Γυμνασίου και ορίστηκαν οι παραστάτες της. Στο τέλος βραβεύτηκαν οι μαθητές που αρίστευσαν και πρώτευσαν σρο σχολικό έτος 2017-2018.

Η σεμνή τελετή του εορτασμού έκλεισε με όλους τους μαθητές να ψάλλουν τον Εθνικό μας Ύμνο.

Ημέρα Αθλητισμού

Κάτω από: 2018-2019,Δραστηρότητες,Χωρίς κατηγορία | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Παρασκευή, 28 Σεπτέμβριος 2018 9:37 μμ |

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου στα πλαίσια της ημέρας αθλητισμού, οι μαθητές του σχολείου μας  συναγωνίστηκαν σε αγώνες ταχύτητας, αναμετρήθηκαν σε αγώνες ομαδικών αθλημάτων, κοντραρίστηκαν στην διελκυστίνδα, πέτυχαν το στόχο τους με το βέλος τους, σε μια  εξαιρετική παρουσίαση του αθλήματος τοξοβολίας από την Ολυμπιονίκη μας Φωτεινή Βαβάτση.

Επόμενη Σελίδα: »