17η Νοέμβρη 2021

Κάτω από: 2021-2022,Χωρίς κατηγορία | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Τετάρτη, 17 Νοέμβριος 2021 3:12 μμ |

Αυτήν τη χρονιά την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου, οι μαθητές   του σχολείου μας,  συγκεντρώθηκαν ανά τμήμα στην αίθουσα διδασκαλίας τους, Με αφηγήσεις του χρονικού των ημερών του Νοέμβρη του 1973 και με απαγγελίες ποιημάτων, τιμήσαν την  μνήμη των νέων  ανθρώπων σε όλη την Ελλάδα που  εξεγέρθηκαν κατά της χούντας προκειμένου να διεκδικήσουν τα δικαιώματα στην Παιδεία, στην εργασία και στην ελευθερία έκφρασης των δημοκρατικών απόψεων τους.

Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκη

17η Νοέμβρη Θεσσαλονίκη

Πηγή:https://www.thessmemory.gr/

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΝΕΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

Παρασκευή, 10 Σεπτέμβριος 2021 1:09 μμ |

Αγαπητοί γονείς και παιδιά σας ευχόμαστε,καλή σχολική χρονιά, καλή δύναμη και καλή υγεία.

Οι μαθητές-τριες την Δευτέρα 13/9/2021,  θα προσέλθουν στον χώρο του σχολείου, στις 8.30 π.μ.

Θα ακολουθήσει αγιασμός και διανομή βιβλίων .

Λόγω της πανδημίας του Covid19, οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους σε έντυπη μορφή αν είναι δυνατόν,

α) πιστοποιητικό εμβολιασμού

ή

β) πιστοποιητικό νόσησης 6 μηνών

ή

γ) αρνητικό self test τελευταίου 24ώρου.

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Παρακαλούνται οι μαθητές-τριες να έχουν τετράδιο και στυλό γιατί θα τους δοθεί και πρόγραμμα. Μετά οι μαθητές-τριες θα αποχωρήσουν

Για τους μαθητές της Α΄ τάξης θα είναι καλό να υπάρχει έξω από το σχολείο κάποιος ενήλικος (π.χ. κηδεμόνας) για να τα βοηθήσει στη μεταφορά των βιβλίων, γιατί θα είναι πολλά.

Καλή αρχή!

Εισαγωγικές εξετάσεις 1ου Πρότυπου Γυμνασίου 2021

Παρασκευή, 25 Ιούνιος 2021 12:10 μμ |

Σε ποια εξεταστικά κέντρα  προσέρχονται οι υποψήφιοι

2021.06.24 Κωδικοί ανά εξεταστικό

2021.06 ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ

25η Μαρτίου 2021

Η Ελλάς ευγνωμονούσα
Θεόδωρος Βρυζάκης

1821-2021

Επέτειος 200 χρόνων  της Ελληνικής Επανάστασης!

Διαδικτυακή η εορταστική εκδήλωση!

Οι μαθητές παρόντες!

Εικόνες, ποιήματα, τραγούδια πλημμύρισαν τις οθόνες!

Κι  εμείς. τιμώντας τους προγόνους μας, πατώντας στα  ίδια  χώματα, ατενίζουμε το μέλλον  με αισιοδοξία!

Η Νίκη (Κωστής Παλαμάς)
Εδώ στο Ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο και ιερό,
που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ’ τον αρχαίο τον καιρό,

στο χώμα τούτο πάντα ανθούνε κι έχουν αθάνατη ζωή
και μας θαμπώνουν, μας μεθούνε νεράιδες, ήρωες, θεοί.

Εδώ στο Ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο κι ιερό,
που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ’ τον αρχαίο τον καιρό,

Είδα τη Νίκη τη μεγάλη, τη Νίκη τη παντοτινή,
την είδα εμπρός μου να προβάλλει με φορεσιά ολοφωτεινή.

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού

Κάτω από: 2020-2021,Δραστηρότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Πέμπτη, 4 Φεβρουάριος 2021 8:28 μμ |

Την Πέμπτη 1 Απριλίου με  αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική  διαδικτυακή εκδήλωση.

Οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσιάσεις, ενημερώθηκαν για τις  μορφές και  τα είδη ρατσισμού στη σύγχρονη κοινωνία μας (Φυλετικός, Εθνικός, Θρησκευτικός, Πολιτισμικός, Κοινωνικοοικονομικός, Πολιτικός), μέσα από παραδείγματα και συζητήσεις και  συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας  τις  απορίες τους και τις απόψεις τους.

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Κάτω από: 2020-2021,Δραστηρότητες | 2ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Σάββατο, 30 Ιανουάριος 2021 8:20 μμ |

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου, παραμονή των Τριών Ιεραρχών, πραγματοποιήθηκε εορταστική διαδις ικτυακή εκδήλωση με συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου μας, αφιερωμένη στους τρεις μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου Θεότητας, στους τρεις Μεγάλους Πατέρες και Οικουμενικούς Δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο.

Αυτήν τη χρονιά μπορεί οι μαθητές μας να μην είχαν τη δυνατότητα να εκκλησιαστούν, αλλά ο λόγος και το έργο τους   ακούστηκε  δυνατά μέσα από τις συγκινητικές παρουσιάσεις των μαθητών και