Εορτή 28ης Οκτωβρίου 2016

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για το έπος του’40, την Κατοχή και την Εθνική Αντίσταση.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Δήμαρχος της πόλης κ. Βασιλόπουλος, ο πρόεδρος της 2ης Σχολικής Επιτροπής κ. Ανεμογιάννης, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Γούλας καθώς και πολλοί γονείς.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τη γιορτή της σημαίας και τον ορισμό του σημαιοφόρου και των παραστατών. Στη συνέχεια από τη θεατρική ομάδα παρουσιάστηκε ως θεατρική σύνθεση “Η Ιστορία που δε ξεχνούμε…” και τα θεατρικά δρώμενα “Οι φίλοι” και “Μία ιστορία της Αντίστασης”. Επίσης, προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό και απαγγέλθηκαν στίχοι από ποιητική σύνθεση (Μ.Μπρέχτ – Γ. Ρίτσου).
Οι μαθητές κατάφεραν να συγκινήσουν τους θεατές και να επαναφέρουν μνήμες από το παρελθόν.
Το συντονισμό και την οργάνωση της γιορτής ανέλαβαν οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Σάρκου Αικατερίνη και κ. Γιαννοπούλου Αναστασία. Υπεύθυνη της χορωδίας ήταν η κ. Σέλινα Κω/να.