Γιορτή 25ης Μαρτίου 2019

«Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ»

Οι κορυφαίες στιγμές του Αγώνα, οι Δυσκολίες του, και η Απήχησή του Σήμερα.

Τις καλύτερες εντυπώσεις άφησε ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, που παρουσιάστηκε την Παρασκευή 22 Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Επρόκειτο για ένα πολυθέαμα που στο πρώτο μέρος προβλήθηκαν πίνακες του ζωγράφου Κωνσταντίνου Παρθένη με θέμα τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου καθώς και σκέψεις και προβληματισμοί για την Εθνική Επέτειο από την καθηγήτρια κ. Λαγού Αναστασία.

Στο δεύτερο μέρος της γιορτής παρουσιάστηκαν τα θεατροποιημένα ποιήματα «Δημοτικό του Πόντου για την άλωση της Πόλης» και η ποιητική σύνθεση «Οι Φιλέλληνες υμνούν την Ελλάδα». Ακολούθησαν τα θεατρικά δρώμενα «Ο Γενίτσαρος» και «Τα πρώτα δάνεια των επαναστατημένων Ελλήνων» (απόσπασμα από «Το Μεγάλο μας Τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη) καθώς και οι θεατρικές διασκευές «Η Γυναίκα της Ζάκυθος» του Διονυσίου Σολωμού και το «Μουσείο των Αγωνιστών του ΄21» του Γ. Μπεκιάρη.

Επίσης προβλήθηκαν τα όπλα, οι σημαίες και τα λάβαρα της Ελληνικής Επανάστασης, video όπως το παιδομάζωμα, η δίκη του Κολοκοτρώνη, η σφαγή της Χίου» και απόσπασμα από την ταινία η «Έξοδος». Η γιορτή έληξε με παραδοσιακούς χορούς. Οι μαθητές-πρωταγωνιστές πέρασαν μηνύματα σε όλους μας για την αξία της ιστορικής μνήμης και την αγάπη για την ελευθερία που μόνο με θυσίες μπορεί να κατακτηθεί και παράλληλα μας εντυπωσίασαν με τις θεατρικές τους ικανότητες.

Την οργάνωση και το συντονισμό της γιορτής ανέλαβαν οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Αικατερίνη Σάρκου και κ. Λαγού Αναστασία, το έντυπο και τη μουσική ανέλαβε η κ. Ανδρονίκου Αδαμαντία και τη χορωδία καθοδήγησε η κ. Σέλινα Κωνσταντίνα.