ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ “School Lab 2014”

To 2ο Γυμνάσιο Νέας Φιλαδέλφειας συμμετείχε για πρώτη φορά στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό School Lab. Στο πλαίσιο του School Lab ομάδες μαθητών καλούνται να δημιουργήσουν ένα βίντεο διάρκειας έως 5 λεπτών, στο οποίο θα παρουσιάσουν με τρόπο κατανοητό και ευρηματικό ένα επιστημονικό θέμα από το πεδίο της φυσικής, της χημείας, των μαθηματικών και των υπολοίπων θετικών επιστημών.

Η ομάδα “The black swans”, που αποτελείται από τις μαθήτριες Καραλιά Νικολέτα, Κωνσταντίνου Μαργαρίτα και Λόβαττ Παναγιώτα-Ολίβια του τμήματος Α2, εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας συμμετέχοντας με το βίντεο “Παιχνίδι με το άμυλο”. Τα κορίτσια, αξιοποιώντας γνώσεις από το μάθημα της βιολογίας και με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Απέρη, δημιούργησαν μια μικρή ταινία για τη σωστή διατροφή.
Η ομάδα “The black Swans” κατάφερε να διακριθεί στην τελική φάση του διαγωνισμού και να περιληφθεί στις πρώτες 12 θέσεις σε σύνολο 117 συμμετοχών από όλη τη χώρα. Οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την εργασία τους στο κοινό και να μιλήσουν με τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησης του School lab σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο «Τεχνόπολις», στις 3 Μαΐου 2014, στο πλαίσιο του 1ου Φεστιβάλ Επιστήμης.

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα “The black swans” για την επιτυχία τους!