Εκδήλωση «Παραδοσιακός Αρκαδικός γάμος και προσέγγιση του σύγχρονου γάμου».

Απρ 201430

Την Τρίτη 29 Απριλίου 2014 το βράδυ, το σχολείο μας, φιλοξένησε την Ιταλική αντιπροσωπεία για δεύτερη φορά και πραγματοποίησε εκδήλωση στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius Regio Partnership Arcadia.logue με θέμα «Παραδοσιακός Αρκαδικός γάμος και προσέγγιση του σύγχρονου γάμου».
Την θεατρική σύνθεση παρουσίασε η θεατρική ομάδα του σχολείου, με την καθοδήγηση των καθηγητριών κ. Σάρκου Αικατερίνης και Βαφειαδάκη Ξανθούλας. Την προβολή επιμελήθηκε η υποδιευθύντρια κ. Μαλλιαρού Ειρήνη και την Ελληνοαγγλική μετάφραση η κ. Κατσαφάδου Μαρίνα. Επίσης στην εκδήλωση συμμετείχε η χορευτική ομάδα του Λυκείου Ν. Χαλκηδόνας με τη διδασκαλία του κ. Μάντζαρη Ηρακλή, αλλά και το 11ο Γυμνάσιο Ιλίου που πρόσφερε τις μπομπονιέρες του γάμου.
Μέσα από τα θεατροποιημένα στιγμιότυπα, παρουσιάστηκε ο ρόλος της Προξενήτρας, το προικοσύμφωνο, οι κοπέλες που κεντούσαν την προίκα τους, και έκθεση της προίκας, οι φίλοι του γαμπρού και της νύφης κι παράδοση της νύφης στο γαμπρό και το παραδοσιακό γλέντι του γάμου.
Η προσέγγιση του σύγχρονου γάμου έγινε με τη γνωριμία των νέων και τη συνέχεια της μέσα από τα μέσα της τεχνολογίας που στο τέλος καταλήγει σε γάμο.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο αναπληρωτής Δ/ντής Δ/Θμιας Εκπ/σης κ. Παπαδημητρίου,η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου και Συντρονίστρια του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius Regio Partnership Arcadia.logue κ. Δήμητρα Μακρή, Σχολικοί Σύμβουλοι της Α’ Δ/νσης, ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Ταυρόπουλος, εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου που πρόσφεραν τα γλυκά του γάμου καθώς και πολλοί γονείς.
Δείτε φωτογραφίες της εκδήλωσης

Ακολουθούν videos από την παράσταση του Αρκαδικού Παραδοσιακού γάμου που έγινε στο Π.Π.Ι.Ε.Δ (21 Ιουνίου 2014)

από κάτω από: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση «Παραδοσιακός Αρκαδικός γάμος και προσέγγιση του σύγχρονου γάμου».

Απρίλιος 2014
« Μαρ   Μαΐ »