Με αφορμή την ενότητα της ενημέρωσης, στο μάθημα της Γλώσσας, τα παιδιά της Β’ τάξης έμαθαν τι είναι εφημερίδα και ποιος ο λόγος ύπαρξης της. Διερεύνησαν και αναζήτησαν το ρόλο της στη ζωή των ανθρώπων. Διαπίστωσαν, ότι η υπευθυνότητα και η φιλαλήθεια είναι απαραίτητα προσόντα για κάθε αρθρογράφο και ο δημοσιογράφος έχει τεράστια ηθική ευθύνη και δύναμη, γιατί επηρεάζει την κοινή γνώμη. Με εφόδια όλα τα παραπάνω προχώρησαν στην σύνταξη της μαθητικής εφημερίδας ” Η πένα της Δευτέρας”. Ενδιαφέροντα άρθρα, συνεντεύξεις, ποιήματα, γρίφοι και σταυρόλεξα απαρτίζουν αυτή την πρώτη προσπάθεια των μικρών μαθητών/-τριων.
Αρχική » Σχολικές εργασίες » Β' τάξη » Η εφημερίδα της Β’ τάξης
Ώρα
Πρόσφατα άρθρα
Το σχολείο μας
![](https://blogs.sch.gr/2dimsyke/files/2018/02/aaaP2150425-300x177.jpg?x66263)
Η εφημερίδα της Β’ τάξης
Kατηγορίες
Πρόσφατα σχόλια
- ΑΡΑΜΠΟΥΣΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ στο Η εφημερίδα της Β’ τάξης
- Σάκης στο Ανακύκλωση Β Τάξη, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός κ Κ. Νταγιούκλα
- ΤΣΟΛΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ- ΕΙΡΗΝΗ στο Θρησκευτικά (Ε1)
- ΝΟΜΙΚΟΥΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ στο ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ για τάξεις Δ-Ε-ΣΤ
- ΚΑΡΑΜΠΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ στο Ενημέρωση μαθητών για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής
Καταπληκτική δουλειά!! Μπράβο στις δασκάλες και στα παιδιά!!!