Τα Podcasts της Β’ τάξης για την Κλιματική Αλλαγή

Τα παιδιά της Β’ τάξης του σχολείου μας αλλά και του Δημοτικού Σχολείου Ν. Πλαγίων μετά την ολοκλήρωση των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Κλιματική Αλλαγή” και “Ψηφιακή Αφήγηση”, δημιούργησαν τρία  podcasts (ηχητικές εκπομπές που μπορείτε να ακούσετε οπουδήποτε και οποιαδήποτε στιγμή).

Η Γη σε Περιπέτεια”: Σε αυτό το podcast, τα παιδιά αφηγούνται ένα παραμύθι με πρωταγωνιστές τον Κίτη Ανθρακίτη, την Τίδα Ηλιαχτίδα και τον Πάκο Ανθρωπάκο. Τι σχέση μπορεί να έχουν αυτοί οι ήρωες μεταξύ τους;

“Κάθε Μικρή Πράξη Μετράει”: Στο δεύτερο podcast,τα παιδιά παίρνουν συνέντευξη από την κυρία Καλούδα, την πολική αρκούδα που μοιράζει σημαντικά μηνύματα σχετικά με την περιβαλλοντική συνείδηση.

Ο πλανήτης υποφέρει πρέπει να τα καταφέρει “: Στο τρίτο podcast τα παιδιά προβληματίζονται από την αυξημένη θερμοκρασία της θάλασσας και αποφασίζουν να πάρουν συνέντευξη από την κυρία Μυρσίνη, τη χελώνα καρέτα καρέτα.

Οι μαθητές της Ε καλωσόρισαν το καλοκαίρι με καλλιτεχνική διάθεση στο μάθημα των Γαλλικών!

Συνεργασία με το Δ.Σ. Ν. Πλαγίων

Σχολικό έτος: 2023-24

Οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί της Β τάξης βγήκαν εκτός νομού με τη συνεργασία τους με το Δ.Σ. Ν. Πλαγίων!

Δείτε τις παρουσιάσεις

Η εφημερίδα της Β’ τάξης

Με αφορμή την ενότητα της ενημέρωσης, στο μάθημα της Γλώσσας, τα παιδιά της Β’ τάξης έμαθαν τι είναι εφημερίδα και ποιος ο λόγος ύπαρξης της. Διερεύνησαν και αναζήτησαν το ρόλο της στη ζωή των ανθρώπων. Διαπίστωσαν, ότι η υπευθυνότητα και η φιλαλήθεια είναι απαραίτητα προσόντα για κάθε αρθρογράφο και ο δημοσιογράφος έχει τεράστια ηθική ευθύνη και δύναμη, γιατί επηρεάζει την κοινή γνώμη. Με εφόδια όλα τα παραπάνω προχώρησαν στην σύνταξη της μαθητικής εφημερίδας ” Η πένα  της Δευτέρας”. Ενδιαφέροντα άρθρα, συνεντεύξεις,  ποιήματα, γρίφοι και σταυρόλεξα απαρτίζουν αυτή την πρώτη προσπάθεια των μικρών μαθητών/-τριων.

Ημερολόγιο: εποχές και μήνες στα Γαλλικά!

Οι μαθητές της Ε στο μάθημα των Γαλλικών δημιούργησαν το δικό τους ημερολόγιο με στόχο την εκμάθηση των εποχών, των μηνών και των αριθμών!

Ιούλιος 2024