Αρχική » Σχολικές εργασίες » Α' τάξη » Ενημέρωση μαθητών για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής

Ενημέρωση μαθητών για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής

Αγαπητά μας παιδιά.

Ευχόμαστε να είστε υγιείς εσείς και οι οικογένειές σας. Όπως γνωρίζετε η καθημερινή άσκηση είναι απαραίτητη. Στις παρούσες συνθήκες όμως η άσκηση πρέπει να γίνεται εντός του σπιτιού με την επίβλεψη των γονιών σας. Επιτόπου τρέξιμο,  αναπηδήσεις, ασκήσεις ενδυνάμωσης και ευλυγισίας, παιχνίδια με μπαλόνια, μπόουλινγκ με μπουκάλια και κυρίως  ότι ασκήσεις προθέρμανσης και διάτασης κάναμε το τελευταίο δίμηνο,  είναι μερικές δραστηριότητες με τις οποίες μπορείτε να γυμναστείτε. Αλλά και εκτός  σπιτιού μαζί με την οικογένειά σας μπορείτε να ασκηθείτε με γρήγορο περπάτημα ή ελαφρύ τρέξιμο τηρώντας πάντα τις αποστάσεις των 2 μέτρων από τους άλλους.

Το  επόμενο διάστημα και για όσο χρειαστεί, εδώ στο blog του σχολείου, θα βρείτε παιχνίδια και ασκήσεις ανάλογα με την ηλικία σας.

Σας ευχόμαστε Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Με αγάπη

κος. Δρόσος – κα. Χρύσα

1 Σχόλιο

1. Γεια σας, κύριε Δρόσο και κυρία Χρύσα!
    ευχόμαστε να είστε και εσείς καλά, όπως κι εμείς!
    Εμείς κάθε μέρα το πρωί κάνουμε μισή ώρα γυμναστική στο σπίτι με τη μαμά μας. ο γυμναστής του Tae Kwon Do έστειλε ασκήσεις στο messenger της μαμάς. Κάθε απόγευμα περπατάμε με τον μπαμπά στη γειτονιά! προσέχουμε πολύ!
    Ευχαριστούμε!!
    Βασίλης και Ραχήλ Καραμπά ΣΤ2