Αρχική » 2018

Αρχείο έτους 2018

Μαθήματα ρομποτικής

Η εισαγωγή της ρομποτικής στο «ψηφιακό σχολείο» υποστηρίζεται από τις πλέον σύγχρονες θεωρίες μάθησης σύμφωνα με τις οποίες η δημιουργία νέας γνώσης είναι περισσότερο αποτελεσματική όταν οι μαθητές εμπλέκονται στην κατασκευή προϊόντων που έχουν προσωπικό νόημα για τους ίδιους.
Στο μάθημα της πληροφορικής (ΤΠΕ) έγιναν μαθήματα ρομποτικής με χρήση lego wedo. Ενδεικτικά παρουσιάζουμε ένα βίντεο. Πρόκειται για ένα αεροπλάνο του οποίου ο έλικας κινείται με ακανόνιστη ταχύτητα όταν κατεβαίνει και με γρήγορη ταχύτητα όταν ανεβαίνει (υπάρχει αισθητήρας κλίσης).

Συμμετοχή της ΣΤ σε ομαδική έκθεση εικαστικών

Την Τετάρτη 2 Μαΐου έγιναν τα εγκαίνια της ομαδικής έκθεσης εικαστικών των σχολικών μονάδων του Δήμου Συκεών στην αίθουσα τέχνης (Δημοτικό κατάστημα Νεάπολης) .
Το σχολείο μας συμμετείχε με ομαδικά έργα τα οποία δημιούργησαν οι μαθητές της ΣΤ τάξης στα πλαίσια του πολιτιστικού τους προγράμματος “Ο γύρος του κόσμου – γνωριμία με πολιτισμούς ” με την δασκάλα εικαστικών κ. Δουμάνη Χριστίνα.
Πρόκειται για μια βραχογραφία (2.50×1.75) και για ομαδικές εργασίες (1.00×0.70) με θέμα τις Αιγυπτιακές τοιχογραφίες.
Συγχαρητήρια στα παιδιά της ΣΤ’ τάξης που μέσα από διάφορες τεχνικές και μαθήματα σχεδίου κατάφεραν να δημιουργήσουν εξαιρετικά έργα με τόνους, υφές και σχεδιαστικές ποιότητες!

Τα μαγικά μαξιλάρια από την Δ τάξη

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Συκεών παρουσίασαν μαζί με την δασκάλα τους της θεατρικής αγωγής κ.Χαρά Τσιαουσίδου (εκπαιδευτικό θεατρικής αγωγής ΠΕ 91.02), το έργο του Ε.Τριβιζά “ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ”, στα πλαίσια Πολιτιστικού Θεατρικού Προγράμματος του ΥΠΕΠΘ (Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης). Το έργο παίχτηκε στο Δημοτικό Θέατρο Συκεών στις 7-6-2018 στα πλαίσια του Φεστιβάλ Παιδείας και Πολιτισμού. Η παράσταση ήταν μαγική για όλους μας!!!!!!!!

Συμμετοχή στην έκθεση ζωγραφικής στην Πινακοθήκη Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών

Το σχολείο μας συμμετέχει στην ομαδική έκθεση μαθητών 50 σχολείων Β.Ελλάδας που οργανώνει η ένωση εκπαιδευτικών εικαστικών μαθημάτων με τίτλο:

“Αναδημιουργώ, Ανακυκλώνοντας”
Τα παιδιά της ΣΤ’ και της Ε’ τάξης εμπνεύστηκαν ένα ομαδικό έργο που αναπαριστά την παραλια της Θεσσαλονίκης με έναν διαφορετικό τρόπο και με την καθοδήγηση της δασκάλας εικαστικών, κ. Δουμάνη Χριστίνας δημιούργησαν ένα έργο από παλιές κασέτες και αλουμινόχαρτο διαστάσεων 1.40 – 1.00 .
Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 4 έως τις 17 Ιουνίου στην Πινακοθήκη Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών.

Εργασία για την αρκούδα

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος για την αρκούδα, τα παιδιά της Γ τάξης έκαναν εργασία στο μάθημα της πληροφορικής. Αφού απάντησαν σε ερωτηματολόγιο με τη βοήθεια του παγκόσμιου ιστού, δημιούργησαν παρουσίαση με θέμα κάποια από τα γνωστότερα είδη αρκούδας του κόσμου.

Οκτώβριος 2024