Δ2. Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α΄ – Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

[slideboom id=1182982&w=425&h=370]

Ο Χριστιανός – Γουλιέλμος – Φερδινάνδος – Αδόλφος – Γεώργιος, γνωστός ως Γεώργιος Α΄, υπήρξε ο μακροβιότερος βασιλιάς των Ελλήνων, για 50 χρόνια , από το 1863 μέχρι το 1913. Ήταν ο δεύτερος κατά σειρά Βασιλιάς της νεότερης Ελλάδας μετά τον Όθωνα και αρχηγός νέου Βασιλικού Οίκου. Γεννήθηκε στην Κοπεγχάγη στις 24 Δεκεμβρίου 1845 και ήταν ο δευτερότοκος γιος του πρίγκιπα και μετέπειτα Βασιλιά της Δανίας Χριστιανού Θ΄.

Από τον βασιλικό οίκο του Γεωργίου Α΄ προέρχονταν όλοι οι βασιλείς  της Ελλάδας, , για 111 χρόνια , από το 1863 έως την αλλαγή του πολιτεύματος σε Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία με το δημοψήφισμα του 1974.

1863

Το 1863 ο Δανός πρίγκιπας Γεώργιος Α΄ , γίνεται νέος  βασιλιάς της Ελλάδας , μετά την απομάκρυνση του Όθωνα , με απόφαση των  Μεγάλων Δυνάμεων.

Οι Άγγλοι παραχωρούν τα Επτάνησα στην Ελλάδα ως δώρο στο νέο βασιλιά.

Α. Κριεζής, Η άφιξη του Γεωργίου στην Ελλάδα, 17 Οκτωβρίου 1863. Στον πίνακα της εποχής η άφιξη του Γεωργίου Α΄στο Φάληρο στις 10-10-1863 με τη Φρεγάτα “Ελλάς” που τη συνοδεύουν τιμητικά δύο πολεμικά πλοία της Γαλλίας και της Μεγάλης Βρετανίας.

Το 1864 οι Άγγλοι παραχωρούν τα Επτάνησα στην Ελλάδα , αντιμετωπίζοντας συνεχείς εξεγέρσεις στα νησιά.

Ψήφιση νέου Συντάγματος

•  1864: Ψηφίζεται νέο, πιο δημοκρατικό Σύνταγμα.

• Οι εξουσίες του βασιλιά περιορίζονται.

• Το πολίτευμα της χώρας γίνεται Βασιλευόμενη Δημοκρατία.

Ο θυρεός της βασιλικής δυναστείας του Γεωργίου Α’.

Το 1867 ο Γεώργιος γνώρισε και παντρεύτηκε, στην Αγία Πετρούπολη, την δεκαεξάχρονη τότε Μεγάλη Δούκισσα Όλγα Κωνσταντίνοβνα της Ρωσίας.

.

Προσάρτηση Θεσσαλίας

• 1881: Ενσωματώνονται στη χώρα η Θεσσαλία και ο νομός Άρτας από την Ήπειρο.

• Αυξάνεται ο πληθυσμός και οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις.

Η Ελλάδα το 1881

Η Συμφωνία Κωνσταντινούπολης (1881) ήταν διμερής συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Οθωμανικής Αυτοκρατορίας που υπογράφηκε στις 28 Μαρτίου του 1881 στη Κωνσταντινούπολη. Με τη συμφωνία αυτή παραχωρήθηκαν στο Ελληνικό Βασίλειο οι περιοχές της Θεσσαλίας και ένα τμήμα της Ηπείρου, ο νομός της Άρτας. Το δε Ελληνικό Βασίλειο υποχρεώθηκε στην αποζημίωση όλων των τουρκικών περιουσιών των κατοίκων που υπήρχαν στις περιοχές αυτές.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης

O Χαρίλαος Τρικούπης (11 Ιουλίου 1832 – 30 Μαρτίου 1896) ήταν Έλληνας διπλωμάτης, πολιτικός και Πρωθυπουργός. Ο Τρικούπης κυριάρχησε στην πολιτική σκηνή της Ελλάδας επί 19 χρόνια, από το 1875 έως το 1894, παίρνοντας τη θέση του πρωθυπουργού επτά συνολικά φορές και κυβέρνησε τη χώρα για σχεδόν 10 χρόνια από τα 20 αυτής της περιόδου. Στην τελευταία του κυβέρνηση δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις οικονομικές υποχρεώσεις που είχε δημιουργήσει έναντι των ξένων δανειστών με συνέπεια να επέλθει η πτώχευση της Ελλάδας με την ιστορική φράση του “δυστυχώς επτωχεύσαμεν.

1. Για την προσάρτηση του νομού Άρτας συμβάλλει αποφασιστικά ο Χαρίλαος Τρικούπης.

2. Είναι νομικός και διπλωμάτης, έχει διατελέσει υπουργός και γίνεται πρωθυπουργός της χώρας.

3. Γνωρίζει τις περιορισμένες δυνατότητες του κράτους και δεν ενθαρρύνει επαναστατικά κινήματα στις περιοχές εκτός Ελλάδας.

4. Ιδρύει σχολεία και εκκλησίες στις αλύτρωτες περιοχές, ώστε να τονώσει την ελληνικότητά τους.

5. Ενισχύει τη Δημοκρατία και ασχολείται με την οργάνωση και τον εκσυγχρονισμό του κράτους.

6. Πραγματοποιεί σημαντικά έργα (διάνοιξη της διώρυγας της Κορίνθου, αποξήρανση της λίμνης Κωπαΐδας).

7. Βελτιώνει τις συγκοινωνίες, το οδικό και το σιδηροδρομικό δίκτυο

8. Παίρνει δάνεια από το εξωτερικό , για την εκτέλεση των έργων.

Οι σιδηρόδρομοι  το 1893.

Από τα πρώτα έργα κατασκευής σιδηροδρόμων στην Ελλάδα. Ο πρώτος ατμοκίνητος σιδηρόδρομος της Ελλάδας εγκαινιάστηκε στις 27 Φεβρουαρίου 1869 και ένωνε με μονή γραμμή το Θησείο με τον Πειραιά.

Ατμήλατος συρμός που μόλις έχει ξεκινήσει από το σταθμό του Θησείου και κατευθύνεται προς τον Πειραιά.

Από την διάνοιξη της διώρυγας το 1886.

Κ. Βολανάκης, Τα εγκαίνια της διώρυγας της Κορίνθου, 25 Ιουλίου 1893.

Η Διώρυγα της Κορίνθου είναι διώρυγα η οποία ενώνει τον Σαρωνικό με τον Κορινθιακό κόλπο, στη θέση του Ισθμού της Κορίνθου, λίγο ανατολικότερα από την πόλη της Κορίνθου. Κατασκευάστηκε μεταξύ των ετών 1880-1893, έργο του Έλληνα μηχανικού Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη. Η κατασκευή της είναι αποτέλεσμα της πολιτικής του πρωθυπουργού Χαρίλαου Τρικούπη, ο οποίος με την κατασκευή μεγάλων έργων υποδομής στόχευε στη δημιουργία ενός σύγχρονου και οικονομικά ανεπτυγμένου κράτους. Στο έργο, που συντελέστηκε τμηματικά από το 1880 έως το 1893, δούλεψαν συνολικά πάνω από 2.500 εργάτες.

Η αποξήρανση της λίμνης Κωπαΐδας στη Βοιωτία.

Η ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 1893

• Η χώρα έχει δανειστεί μεγάλα ποσά , για τα έργα ,  και δεν μπορεί να τα πληρώσει.

• Οι φόροι δε συλλέγονται σωστά.

• Τα έξοδα του κράτους είναι μεγαλύτερα από τα έσοδα.

• 1893: Ο Τρικούπης κηρύσσει πτώχευση.

• Η χώρα δέχεται Διεθνή Οικονομικό Έλεγχο, προκειμένου να πληρωθεί το υπέρογκο χρέος.

Τρικούπης_Το κανόνι της πτωχεύσεως της Ελλάδας σκάει .
Γελοιογραφία της εποχής.

Γελοιογραφία της εποχής όπου η Ελλάδα επιπλήττει τους αρχηγούς και των δύο μεγάλων κομμάτων της εποχής Τρικούπης στο Νεωτερικό κόμμα  Δηλιγιάννης στο Εθνικό – Αντίγραφο.

[slideboom id=714691&w=425&h=370]