Σχολική ημέρα φιλοζωίας

Αντίγραφο του Blue Yellow Cute Hand drawn School Timetable Class Schedule
Υιοθετούμε υπεύθυνα
Αλλάζουμε τη ζωή τους!  Στ’ τάξη
IMG 3575390219f6243a96321a07175f08a2 V 1
Κατασκευούλες με θέμα τα ζωάκια από το Α1 και το Α2.

Με ενημέρωση, παρουσιάσεις/ προβολές και όμορφες κατασκευούλες για τα αδέσποτα συζητήσαμε για το πώς εμείς υιοθετώντας με υπευθυνότητα, αποκτούμε νέους φίλους δίνοντας μια ευκαιρία σε ζωάκια που η ανθρώπινη ανευθυνότητα καταδίκασε στην πείνα, τη δίψα, το κρύο , τον θάνατο.

Στην αδιαφορία απαντάμε με φροντίδα!

Αιτήσεις για το ολοήμερο πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Από αύριο Πέμπτη 4 Απριλίου μέχρι και την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στο γραφείο του διευθυντή θα γίνονται οι δηλώσεις για το ολοήμερο πρόγραμμα της επόμενης σχολικής χρονιάς.

Ώρες 08:00-08:15 και 13:15- 13:30

Για την αποφυγή διασποράς των ιώσεων

Αγαπητοί γονείς,

Κατόπιν ενημέρωσης για κρούσματα ιογενών και μικροβιακών λοιμώξεων παρακαλούμε να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με συμπτώματα που μπορεί να έχουν τα παιδιά σας (όπως βήχα, πυρετό, πόνο στην κοιλιά, πόνο στον λαιμό) και να τα κρατάτε στο σπίτι, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας προς αποφυγή διασποράς.

Η εκδήλωση της Ε’ τάξης για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

IMG 20240322 130533

Η χορωδία μας

IMG 20240322 130237
Εικόνα από το θεατρικό
IMG 20240322 083154
Λεπτομέρεια από τον στολισμό της αίθουσας εκδηλώσεων

Με μια εξαιρετική και πολύ συγκινητική εκδήλωση οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας τίμησαν αυτή την Παρασκευή τους αγώνες των ηρώων του ’21 για μια ελεύθερη πατρίδα. Χρόνια πολλά, Ελλάδα!

Ανακοίνωση για την εκδήλωση της Ε τάξης , την παρέλαση και τους ελέγχους προόδου

Αγαπητοί γονείς,

• Σας ενημερώνουμε ότι η θεατρική παράσταση των μαθητών και των μαθητριών της Ε’ τάξης  θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 , στις 8:30 π.μ. στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου μας. Τα λεωφορεία την ημέρα αυτή θα λειτουργήσουν κανονικά το πρωί και θα παραλάβουν τους μαθητές και τις μαθήτριες στο τέλος της γιορτής , περίπου 9:40 π.μ.

• Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 στις 10:15 π.μ.  ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες πρέπει να παρευρεθούν στη δοξολογία στον Ι.Ν. του Αγίου Μηνά με συνοδό την κ. Πούτου Ευγενία . Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων που θα παρελάσουν πρέπει να βρίσκονται στις 11:00 π.μ. στην παραλία. (Μεγάλη σκάλα) Μετά το πέρας της παρέλασης οι γονείς πρέπει να παραλάβουν τα παιδιά εγκαίρως.

• Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 τις πρώτες ώρες  θα γίνει κανονικά μάθημα και στις 12:25 θα ακολουθήσει ενημέρωση των γονέων των μαθητών/μαθητριών Α’ και Β’ τάξης και θα δοθούν έλεγχοι προόδου του Β’ τριμήνου στους μαθητές των Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων. Το λεωφορείο θα μεταφέρει τους μαθητές κανονικά το πρωί στο σχολείο. Το μεσημεριανό δρομολόγιο δε θα πραγματοποιηθεί κι οι γονείς παραλαμβάνουν φεύγοντας τα παιδιά τους.

Από το σχολείο

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας!

Με διασκεδαστικά δρώμενα , ταχυδακτυλουργούς , κλόουν,  κέφι , χορό στο γαϊτανάκι και φυσικά το παραδοσιακό τσίκνισμα! Ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις για τους μικρούς μαθητές μας που ξεφάντωσαν σήμερα! Και του χρόνου με υγεία!

εικόνα Viber 2024 03 07 11 33 34 565 1
Και του χρόνου!
εικόνα Viber 2024 03 07 11 37 15 963
Την τιμητική του είχε το ελληνικό σουβλάκι!
εικόνα Viber 2024 03 07 11 52 10 214
Οι ψήστες εν δράσει…

Εγγραφή μαθητών στην A’ τάξη

(Σύμφωνα με το Π.Δ. 79/2017)

Πότε;

Aνακοινώνεται ότι εγγραφές των μαθητών μαθητριών που θα φοιτήσουν στην πρώτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2024-2025 αρχίζουν την 1/03/2024 και λήγουν την 20/03/2024

Ποιοι;

Φέτος στην πρώτη τάξη του δημοτικού σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 1/1/2018 μέχρι και 31/12/2018.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

A. Yποβάλλονται κατά την εγγραφή

1. Αίτηση- Υπεύθυνη δήλωση (θα την παραλάβετε από το σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία)
  2. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου (θα την πάρετε από τον νηπιαγωγείο)
  3. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή- συμβόλαιο, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση)
  4. Βιβλιάριο Υγείας (φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλως στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια)
  5. Ατομικό δελτίο υγείας (από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο)

B. Απαιτείται για την εγγραφή

6. Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης (αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο)

Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

7. Eάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση

8. Σε περίπτωση μαθητών μαθητριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από ΚΕ.ΔΑ.ΣΥ ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου , διάστασης)

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην πρώτη τάξη προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εγγραφές