Συνεργασία Σχολείου – Οικογένειας (ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ – 2η συνάντηση)

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Δράσεις 2023-24 | , στις 14-05-2024

ΑΦΙΣΑ

Πρόγραμμα Συνάντησης

Στο πλαίσιο Δράσεων που αφορούν στη Συνεργασία Σχολείου – Οικογένειας, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας η 2η συνάντηση. Με κεντρικό άξονα το θεσμό ‘Σχολή Γονέων’ θα αναπτυχθούν δύο θεματικές.

1. Η δασκάλα του σχολείου μας κ. Οσία Αναστασίου, Πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ομάδων εκπαίδευσης γονέων, στην Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., μέσα από την παρουσίασή της με τίτλο «Ο τέλειος Γονέας. Μύθος ή Πραγματικότητα;» και με τη συμμετοχή των γονέων, θα απαντήσουν στο ερώτημα.
  1. Η δασκάλα Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ.Σοφία Μάνου, Επιμορφώτρια Προγράμματος  ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ σε πιλοτικά σχολεία, μέσα από τη δική της παρουσίαση με τίτλο «Καλλιέργεια Αθλητικού Πνεύματος από την Οικογένεια στο Σχολείο και αντίστροφα» (ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ), θα αναλύσει θέματα που αφορούν την ελληνική πραγματικότητα στο χώρο του ‘αγωνίζεσθαι’ και τρόπους διαχείρισης.

Ημέρα: Δευτέρα 20 Μαΐου 2024  Ώρα: 18.00-19.30   Χώρος: Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας.    Απαραίτητη δήλωση συμμετοχής (θα δοθεί υλικό)

Με χαρά σας περιμένουμε να μοιραστούμε ό,τι μας αναλογεί για το καλό των παιδιών μας.
Η Ομάδα Δράσης: Ο. Αναστασίου, Π. Βουγιουκλάκη, Ν. Κουρούση, Σ. Μάνου, Μ. Ουζουνγιάννη