Καλωσορίσατε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέου Ψυχικού!

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 22-12-2016

Αγαπητοί γονείς, αγαπητοί μαθητές, καλωσήρθατε στον διαδικτυακό τόπο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέου Ψυχικού. Μέσω της ιστοσελίδας αυτής μπορείτε να ενημερώνεστε σε θέματα που αφορούν στη λειτουργία και στις δραστηριότητες του σχολείου μας, στην αγωγή και εκπαίδευση των μαθητών μας και σε διάφορα άλλα ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά θέματα.

Πρώτη και δεύτερη θέση των μαθητών μας στο τουρνουά χάντμπολ

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 24-04-2024

Την Κυριακή 21/4/24 οι τάξεις Γ, Δ, Ε και ΣΤ του σχολείου μας πήραν μέρος στο 1ο φιλανθρωπικό τουρνουά χειροσφαίρισης (handball)Handball Gallery που διοργάνωσε ο Αθλητικός και Πολιτιστικός Όμιλος Ψυχικού για όλα τα Δημοτικά Σχολεία Φιλοθέης και Ψυχικού και είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως κατακτήσαμε τη  1η θέση στην κατηγορία Ε-ΣΤ και την 2η θέση στην κατηγορία Γ-Δ!

Πιο πολύ από όλα μας χαροποιεί το γεγονός ότι τα παιδιά μας αγωνίστηκαν τίμια και με σεβασμό στους αντιπάλους τους, κάνοντας πράξη το «Ευ Αγωνίζεσθαι» και την ευγενή άμιλλα.  Μαζί με τους μαθητές/τριες μας χτες ήταν ο κ. Κυριάκος Παπαθεοδώρου, Γυμναστής του σχολείου μας, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο στα παιδιά μας, καθώς και στους Γυμναστές μας!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Εργασίες μαθητών της Στ΄ στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Δράσεις 2023-24 | , στις 21-04-2024

Φέτος στα πλαίσια του μαθήματος των Τ.Π.Ε μιλήσαμε με τους μαθητές της Στ΄ για τις χρήσεις του Διαδικτύου αλλά και για τους κινδύνους που κρύβονται συχνά. Συζητήσαμε πάνω σε αυτά,  τα παιδιά είπαν για τις εμπειρίες τους και  είδαμε βίντεο με περιπτώσεις που βασίζονται σε αληθινά περιστατικά. Επίσης συζητήσαμε για τους τρόπους αντιμετώπισης των κινδύνων αυτών και τι θα πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση  που βρεθούμε εμείς να είμαστε θύματα π.χ εκφοβισμού, απάτης κ.λ.π. μέσω Διαδικτύου. Τέλος οι μαθητές έφτιαξαν εργασίες πάνω σε αυτά τις οποίες μπορείτε να δείτε στην παρουσίαση που ακολουθεί.

Η δασκάλα της Πληροφορικής

Εργασίες μαθητών της Ε΄ στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε

0

Φέτος με την Ε Τάξη μιλήσαμε για τα Δίκτυα. Αρχικά για την έννοια του δικτύου, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της χρήσης των δικτύων, στη συνέχεια για τα είδη τους (με βάση τον τρόπο σύνδεσης και τη γεωγραφική περιοχή), για τους τρόπους σύνδεσης και τέλος μιλήσαμε για το Διαδίκτυο και κάναμε αναφορά για τις χρήσεις του και τους κινδύνους του. Είδαμε βίντεο , συζητήσαμε και τέλος οι μαθητές έφτιαξαν παρουσιάσεις πάνω σε αυτά.  Τη δουλειά τους αυτή μπορείτε να τη  δείτε στη συνέχεια…

Η δασκάλα των Τ.Π.Ε.
Κατερίνα Μενεγάκη

Η Τήξη και η Πήξη γιορτάζουν και…κερνάνε

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Δράσεις 2023-24 | , στις 14-04-2024

Το εργαστήρι φυσικής μετατράπηκε σε εργαστήρι ζαχαροπλαστικής. Οι μαθητές της Ε΄ανακάλυψαν ότι με απλά υλικά που βρίσκονται στην κουζίνα μας, μπορούμε να εφαρμόσουμε όσα μάθαμε στο μάθημα της φυσικής με τα πειράματά μας. Έτσι οργανωθήκαμε, φέραμε τα απαραίτητα υλικά, φορέσαμε τις ποδιές μας και ανασκουμπωθήκαμε. Φτιάξαμε καταπληκτικούς κορμούς σοκολάτας, τους στολίσαμε, κεραστήκαμε και κεράσαμε. Η Φυσική είναι παντού!20240404 210902 20240404 210315

2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ | Κατηγορία Δράσεις 2023-24, Δράσεις Βιβλιοθήκης 2023-24 | , στις 07-04-2024

Στις 2 Απριλίου το βιβλίο γιορτάζει! Είναι η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και η μέρα που γεννήθηκε ο Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Λήψη αρχείου

IMG20240402083524Οι μαθητές του Ε2 Χρήστος Α. και Βασίλης Μ. παρουσίασαν με χιούμορ στους συμμαθητές τους της Δ΄, Ε΄ και Στ΄τάξης, στα αγγλικά το βιβλίο του συγγραφέα και εικονογράφου Lane Smith ”It’s a book”. Ο Lane Smith με λόγια, εικόνες και παιχνιδιάρικη διάθεση σχολιάζει την θέση που έχει το βιβλίο και ο αναγνώστης στην σύγχρονη ψηφιακή εποχή.

Μπορείτε κι εσείς να διαβάσετε το βιβλίο. Εδώ θα βρείτε και το μήνυμα!

“It’s abook”

Λήψη αρχείου

20240407 221553 2Τη σκυτάλη πήραν οι μαθητές  του Στ΄2, που με κέφι και δυναμισμό παρουσίασαν τη φετινή αφίσα και το μήνυμα της ημέρας στις μεγάλες τάξεις, ενώ διάβασαν παραμύθια του σπουδαίου παραμυθά, στην αυλή, για τη Β΄τάξη, μέσα -για την Α΄τάξη- κι έξω από τη Βιβλιοθήκη μας- για τη Γ΄.

Θυμάστε; « Ο Βασιλιάς είναι γυμνός!», ο στρατιώτης μολυβένιος, αλλά με βελούδινη καρδιά και το ασχημόπαπο, μπορεί να γίνει κύκνος! Πόσες αλήθειες κρύβονται και πόσα μας φανερώνουν τα παραμύθια, γιατί όπως είπε κι ίδιος ο Άντερσεν «… γράφονται για να κοιμούνται τα παιδιά και για να ξυπνούν οι ενήλικες».