Ιστορία του σχολείου

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο κατασκευάστηκε το 1925 στην οδό Καισαρείας 142. Άρχισε να λειτουργεί στις 16 Σεπτεμβρίου 1925 ως τετραθέσιο Δημοτικό Σχολείο Νέας Κοκκινιάς. Το δυναμικό σε μαθητές τον πρώτο χρόνο λειτουργίας ήταν 413, η πλειονότητα των οποίων ήταν παιδιά Ελλήνων προσφύγων της Μικράς Ασίας. Πρώτος Διευθυντής του σχολείου ήταν ο κύριος Κ. Σαραλιώτης.

Για πάρα πολλά χρόνια το 2ο Δημοτικό Σχολείο συστεγαζόταν με το 27ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας. Ύστερα από προσπάθειες ετών, κατασκευάστηκε το νέο κτίριο επί των οδών Π. Ράλλη και Κύπρου. Παραδόθηκε για χρήση στην αρμόδια επιτροπή στις 18 Μαΐου 1992. Αρχική ονομασία του νέου σχολικού κτιρίου ήταν 27ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας. Για λόγους ιστορικούς μετονομάστηκε σε 2ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας. Το σχολείο πρωτολειτούργησε το σχολικό έτος 1992-93 ως δεκαθέσιο με δυναμικό σε μαθητές 175.