Εσωτερικός κανονισμός

Ο εσωτερικός κανονισμός του σχολείου περιλαμβάνει την ταυτότητα και το όραμα του σχολείου, τη λειτουργία του σχολείου στο ωρολόγιο πρόγραμμα, στο διάλειμμα, στις σχολικές εκδρομές, καθώς επίσης και χρήσιμα στοιχεία για την συνεργασία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου μας.

Εσωτερικός Κανονισμός για το Ιστολόγιο του Σχολείου μας

ιστοτjpg

Το ιστολόγιο λειτουργεί με τις προδιαγραφές του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και ενημερώνεται από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς με την καθοδήγηση της διευθύντριας.

Οι δημοσιεύσεις έχουν αντίστροφη χρονολογική σειρά, δηλαδή τα τελευταία νέα εμφανίζονται πρώτα, σαν ημερολόγιο. Σε κάθε άρθρο δημοσιεύονται μέχρι 3 εικόνες, καθώς σκοπός μας είναι να δείξουμε τη δράση του σχολείου, και όχι να δημιουργήσουμε ένα φωτογραφικό άλμπουμ. Περισσότερες φωτογραφίες ή βίντεο δημοσιεύονται στην ηλεκτρονική τάξη eclass.

Για την προστασία των προσωπικών δεδομένων των μαθητών μας, δημοσιεύονται κυρίως ομαδικές φωτογραφίες και πολύ σπάνια ατομικές φωτογραφίες, με επεξεργασία των χαρακτηριστικών του προσώπου (φίλτρο μείωσης της ευκρίνειας ή προσθήκη εικονιδίου στα χαρακτηριστικά του προσώπου), οι μαθητές να κοιτάνε στο πλάι ή φωτογράφιση από πίσω σύμφωνα με τους όρους χρήσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και του Κέντρου Ασφαλούς Δικτύου safer-internet.

Σκοπός μας, είναι η προβολή των δράσεων του σχολείου μας, μα πάνω από όλα η προστασία των μαθητών μας από κακόβουλες ενέργειες.