Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

image0 censored
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί τίμησαν την ιστορική αυτή ημέρα με ενθουσιασμό και συγκίνηση, αποδίδοντας φόρο τιμής στους αγωνιστές του 1940. Τα παιδιά, μέσα από ποιήματα, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα, παρουσίασαν τη σημασία της ηρωικής αντίστασης των Ελλήνων απέναντι στις δυσκολίες του πολέμου.
Οι εκπαιδευτικοί και η Διεύθυνση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ηγουμενίτσας συγχαίρουν τα παιδιά για τη συμμετοχή τους, υπογραμμίζοντας ότι τέτοιες γιορτές ενισχύουν τις αξίες του πατριωτισμού και της συλλογικότητας, ενώ παράλληλα εμπνέουν τις νεότερες γενιές να σέβονται και να τιμούν την ιστορία του τόπου μας.
Ακολούθησε η καθιερωμένη κατάθεση στεφάνων από τους μαθητές των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της πόλης.