Γιορτή λήξης σχολικού έτους
Εκδρομή στην Αθήνα
”Ιστορίες σε κόκκινο και σε μαύρο”
Η Δ’ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε, τη Δευτέρα 27/05/2024, εκπαιδευτικό πρόγραμμα με βιωματικό εργαστήριο, για τα ερυθρόμορφα και μελανόμορφα αγγεία της κλασικής εποχής. Βασισμένο σε μια ιδέα της εικαστικού κ. Χριστίνας Νάκου το πρόγραμμα, που υλοποιείται στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο του Βόλου από την κ. Αιμιλία Καλογιάννη, επιχειρεί τη γνωριμία των παιδιών με την εξέλιξη της κεραμικής τέχνης, αγγειοπλαστικής και αγγειογραφίας, με έμφαση στη μελανόμορφη και ερυθρόμορφη τεχνική διακόσμησης των πήλινων αγγείων.
Για τον σκοπό αυτό αξιοποιούνται ανάλογα εκθέματα του Μουσείου, τα οποία προσεγγίζονται ως παραδείγματα και αφορμές για αντίστοιχη καλλιτεχνική δημιουργία, εκ μέρους των παιδιών, στη διάρκεια του βιωματικού εργαστηρίου που ακολουθεί την περιήγηση.
Τα παιδιά πήραν τα “έργα τέχνης” που δημιούργησαν, ως αναμνηστικά της επίσκεψής τους στο Μουσείο.
Σχολικοί αθλητικοί αγώνες
Το Σχολείο μας συμμετείχε σε μαθητικούς αγώνες ΑΘΛΟπαιδείας, που πραγματοποιήθηκαν στο στάδιο του Βελεστίνου στις 27/05/2024 και συμμετείχαν ακόμη τα εξής σχολεία: 1ο Δ.Σ Βελεστίνου, Δ.Σ Ριζομύλου και Δ.Σ Στεφανοβικείου.
Τα παιδιά αγωνίστηκαν στο ποδόσφαιρο, στο τρέξιμο 50μ. , στο τρέξιμο 200μ. στο άλμα και τη ρίψη μπάλας .
Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης που μας εκπροσώπησαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και ξεχώρισαν για τις επιδόσεις και το ήθος τους!
Ημερήσια εκδρομή
Την Παρασκευή, 24/05/2024, πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή όλων των τάξεων του σχολείου μας στη Φθιώτιδα. Η πρώτη μας στάση έγινε στη μονή Αγάθωνος και το μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε τον Γοργοπόταμο και την ιστορική γέφυρα. Η τελευταία μας στάση έγινε στην παραλία της Αγίας Μαρίνας.
Συνάντηση με το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πορταριάς
Την Πέμπτη, 23/05/2024, υποδεχτήκαμε με πολλή χαρά τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πορταριάς. Σε συνέχεια της σύμπραξης των σχολείων μας, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν πιο κοντά και να γνωριστούν καλύτερα. Χόρεψαν παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς κι έπαιξαν μαζί βόλεϊ , μπάσκετ και ποδόσφαιρο. Ήταν μια πολύ ωραία συνάντηση!
Στήριξη του Κοινωνικού Παντοπωλείου
”Φτάσε όπου δεν μπορείς”
Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πορταριάς και το 4ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου διοργάνωσαν θεατρικό δρώμενο στο Πολιτιστικό Κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου στις 17 Απριλίου, για τα 140 χρόνια από τη γέννηση του Ν. Καζαντζάκη. Η σύμπραξη των τριών σχολείων είχε ως αποτέλεσμα μια εξαιρετική θεατρική παράσταση!
Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ’ και Ε’ τάξης του σχολείου μας για την υπέροχη παρουσία τους!
”Μια εικόνα…ένας κόσμος”
Οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Μια εικόνα… ένας κόσμος». Πρόκειται για την 1η συνάντηση για εικονογράφους, σε κοινή διοργάνωση του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου και του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πορταριάς.