Νέα-Ανακοινώσεις

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α τάξης  2024-25

2ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των νηπίων που γεννήθηκαν 1-1-2018 έως και 31-12-2018 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού θα πραγματοποιηθούν από την

Παρασκευή 1 Μαρτίου έως τις 20-3-2024.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής ύστερα από την αίτηση-δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα του νηπίου είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή κοινότητας (δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς) αλλά αναζητείται από τη σχολική μονάδα.
    2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του νηπίου ή άλλου στοιχείου από το οποίο να προκύπτει ότι πραγματοποιήθηκαν τα απαιτούμενα εμβόλια. Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να προσκομίζεται ιατρική βεβαίωση αντένδειξης εμβολιασμού.
    3. Ατομικό δελτίο Υγείας του μαθητή (ΑΔΥΜ). (το έντυπο μπορεί να παραληφθεί από το σχολείο).
    4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
    5. Βεβαίωση φοίτησης του νηπίου από το νηπιαγωγείο (το πιστοποιητικό θα προωθηθεί αυτεπάγγελτα από το νηπιαγωγείο με τη λήξη της σχολικής χρονιάς).
  • Για την εγγραφή μαθητή/τριας απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωσή του.
  • Οι εγγραφές στα Πειραματικά Δημοτικά σχολεία θα πραγματοποιηθούν με κλήρωση, έπειτα από την έκδοση σχετικής Υπουργικής Απόφασης και αφού ολοκληρωθούν οι εγγραφές από 1 – 20 Μαρτίου.

Σημείωση: Οι εγγραφές αφορούν νήπια η κατοικία των οποίων βρίσκεται στα όρια της σχολικής περιφέρειας του  Δημοτικού σχολείου.