Αποχαιρετισμός
Με τον ιδανικότερο τρόπο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας μας αποχαιρέτησαν. Με μια γιορτή που τα περιείχε όλα: θεατρικά, τραγούδια, χορούς, προβολές βίντεο, μηνύματα για την αγάπη, την αλληλεγγύη, τον σεβασμό, ευχαριστίες προς όλους τους/τις εκπαιδευτικούς, τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους.
Τα συναισθήματα ανάμεικτα: συγκίνηση, ενθουσιασμός, ικανοποίηση, χαρά αλλά και τη λύπη του αποχωρισμού.
Μικρά μας διαμαντάκια, σας ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στη συνέχεια της εκπαιδευτικής σας πορείας.
1ο φεστιβάλ παραδοσιακών χορών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας
Μαθητές και μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο 1ο φεστιβάλ παραδοσιακών χορών που διοργάνωσε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας. Τα παιδιά ξεχώρισαν για τις χορευτικές τους ικανότητες και απέδειξαν περίτρανα τον σεβασμό και την αγάπη που καλλιεργεί το σχολείο μας προς τα ήθη, τα έθιμα και την παράδοση της πατρίδας μας.
Σχολικοί αγώνες στίβου
Το σχολείο μας συμμετείχε στους σχολικούς αγώνες στίβου που πραγματοποιήθηκαν στο γήπεδο του Αλμωπού Αριδαίας την Παρασκευή 24 Μαΐου. Οι κερκίδες του γηπέδου γέμισαν και οι μαθητές με χαρά παρακολούθησαν τους αγώνες. Επιστρέψαμε στο σχολείο έχοντας κατακτήσει εφτά μετάλλια. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους, καθώς και στη γυμνάστρια μας κυρία Σμάρω Δημητριάδου για την προετοιμασία και την υποστήριξη των αγωνιζόμενων.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Δημοτικού Σχολείου
Αριδαίας ευχαριστούν θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του
σχολείου τους, καθώς στο πλαίσιο της πολύπλευρης στήριξης που
προσφέρει, προμήθευσε το σχολείο με φορητό ηχείο (Crystal Audio
Speaker Portable PRT14), που θα διευκολύνει πολύ το έργο των
εκπαιδευτικών και την υλοποίηση εκδηλώσεων.
Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου
Η Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου καθιερώθηκε το 1994 με απόφαση της Βουλής των Ελλήνων και τιμάται κάθε χρόνο στις 19 Μαΐου.
Με αφορμή αυτήν την ημέρα οργανώθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση από τον εκπαιδευτικό του τμήματος ένταξης κ. Τσαβδάρη Ευάγγελο. Ο κ. Τσαβδάρης μίλησε στους μαθητές για τα γεγονότα εκείνης της περιόδου με στόχο οι μαθητές να γνωρίσουν καλύτερα αυτήν τη μαύρη σελίδα της ιστορίας μας. Δεν ξεχνώ το παρελθόν για να πορεύομαι καλύτερα στο μέλλον.
Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας «Μπορούμε να μάθουμε και αλλιώς»
2ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας
Σχολικό Έτος 2023-2024
Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας
«Μπορούμε να μάθουμε και αλλιώς»
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ “ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ”
Από τις Α΄ , Δ΄, Ε1 , Ε2 τάξεις του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στις δομές της “ΗΛΙΑΧΤΙΔΑΣ” , μέσα στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Όλοι μαζί μπορούμε να δρούμε” που υλοποιείται από τις συγκεκριμένες τάξεις. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους σπουδαστές της δομής , να περιηγηθούν στους χώρους , να αποκομίσουν πολύτιμες γνώσεις και να καλλιεργήσουν δεξιότητες ζωής όπως ενσυναίσθηση και κοινωνική ευθύνη. Ευχαριστούμε θερμά όλο το προσωπικό της “ΗΛΙΑΧΤΙΔΑΣ” για τη συνεργασία , τη θερμή υποδοχή και την άριστη φιλοξενία!
Από το μάθημα … στην πράξη!!!
Ένας απρόσκλητος “τραυματίας” επισκέφτηκε το σχολείο μας!!!
Βρέθηκε στην αυλή του σχολείου μας ένα τραυματισμένο περιστέρι , το οποίο το βρήκαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας! Αμέσως το περιστέρι τοποθετήθηκε σε ένα κουτί και του προσφέρθηκε νερό και φαγητό. Εξαιτίας όμως του τραυματισμού του το περιστέρι δεν μπορούσε να πετάξει , οπότε χρειαζόταν ιατρική βοήθεια. Μετά από επικοινωνία με τη φιλοζωική εταιρεία , μας υπέδειξαν την κτηνίατρο στην οποία μπορούσαμε να μεταφέρουμε το τραυματισμένο πουλί. Η προθυμία των μαθητών/τριών μας να φροντίσουν το τραυματισμένο περιστέρι , ήταν αξιοσημείωτη! Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είμαστε περήφανοι για την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας , για την υπευθυνότητα που επέδειξαν και για το γεγονός ότι έκαναν πράξη όλα όσα μέσα από συζητήσεις έχουν αναπτυχθεί και καλλιεργηθεί!