Πρώτη θέση στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «PIERRE DE COUBERTIN» από τους μαθητές/τριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του 26ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου!!!

19 Μαΐου 2024 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Ροπόδης Κωνσταντίνος

Το σχολείο μας είχε την χαρά να συμμετέχει στον 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Pierre de Coubertin» με τίτλο «ΘΕΛΩ ΕΛΠΙΖΩ ΜΠΟΡΩ – ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες της πέμπτης Ε’ και έκτης ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στον συγκεκριμένο διαγωνισμό, στην κατηγορία «Δημιουργία Παιχνιδιού» με την μεταφορά του αρχαίου ελληνικού παιχνιδιού της τρίλιζας σε αθλητικό παιχνίδι ΤΡΙΑΣ-ΘΛΟΝ (με διάφορους εναλλακτικούς τρόπους) στην αυλή ενσωματώνοντας τις αρχές του ολυμπισμού. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της δράσης αυτής είναι η κ. Σταματίδου, η κ. Γιαννούλη και ο κ. Τσαπατσάρης.

Είμαστε υπερήφανοι τόσο για τα παιδιά μας όσο και για τους εκπαιδευτικούς που έδωσαν στα παιδιά την ευκαιρία να συμμετέχουν σε έναν τόσο σπουδαίο διαγωνισμό αποδεικνύοντας ότι τα παιδιά μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο μας και ο αθλητισμός μπορεί να βοηθήσει.

Τα παιδιά όταν τους δώσουμε κίνητρα ΟΛΑ τα μπορούν!

Η απονομή των βραβείων θα γίνει στις 12 Ιουνίου 2024 και θα χαρούμε να έχουμε κοντά μας όποιον επιθυμεί να παρακολουθήσει την τελετή.

ΤΡΙΑΣΘΛΟΝ εξ ΤΡΙΑΣΘΛΟΝ εξ2 ΤΡΙΑΣΘΛΟΝ σχημα 1

2024 05 19 ΤΡΙΑΣΘΛΟΝ 1 2024 05 19 ΤΡΙΑΣΘΛΟΝ 2