Φροντίζω το περιβάλλον-Φυσικές καταστροφές-Πολιτική προστασία: Σεισμός και προστασία

Πραγματοποιήθηκαν δράσεις με στόχο την ενασχόληση και την κατανόηση των μαθητών με ένα φυσικό φαινόμενο, μερικές φορές καταστροφικό και επικίνδυνο, καθώς και την ανάγκη τήρησης κανόνων για τη μείωση των επιπτώσεων. Στόχος είναι οι μαθητές να υιοθετήσουν σωστούς τρόπους συμπεριφοράς και αντιδράσεις πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από το φυσικό φαινόμενο. Ταυτόχρονα οι μαθητές θα γνωρίσουν και θα κατανοήσουν το φυσικό φαινόμενο του σεισμού κυρίως πειραματικά, μέσω των αισθήσεών τους, διαλογικά και με παρατήρηση. Επίσης θα προβληματιστούν, θα παρατηρήσουν και θα κάνουν υποθέσεις για τον τρόπο δημιουργίας του φαινομένου αλλά και θα πειραματιστούν με ποικίλα υλικά και θα μπορέσουν στο τέλος να εξάγουν λογικά συμπεράσματα από τα ευρήματά τους.

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ1314406280 692017568922351 6659130310425504157 n 2