Ο κόσμος των λουλουδιών

Σε λίγες ημέρες, μπαίνει ο πιο μυρωδάτος μήνας της Άνοιξης, ο μήνας που γιορτάζουν και οι μανούλες.

Θα βρείτε εικόνες από λουλούδια που έχουν στολίσει κήπους και μπαλκόνια.

Τα λουλούδια μας ικανοποιούν 3 αισθήσεις…

• Την όραση, γιατί είναι πανέμορφα και μας κάνουν χαρούμενους.
  • την όσφρηση, γιατί μυρίζουν όμορφα
  • και τη γεύση, γιατί μην ξεχνάμε ότι από τα λουλούδια φτιάχνουν οι μέλισσες το ανθόμελο….

Εσείς παρατηρείστε τα χρώματα και τα σχήματα των λουλουδιών, συγκρίνετε τα λουλούδια μεταξύ τους κι βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Έχουν ομοιότητες και διαφορές;

• Ποιο σας αρέσει περισσότερο και γιατί;
  • Αν ήσασταν λουλούδι, ποιο θα θέλατε να ήσασταν;
  • Θα θέλατε να ζωγραφίσετε κάποιο από αυτά που βλέπετε ή κάποιο άλλο φανταστικό;
  • Τι θα λέγατε να πάρετε από μια μικρή γλάστρα να τη γεμίσετε με χώμα και να φυτέψετε ένα λουλουδάκι; θα το ποτίζετε, θα το βάζετε στον ήλιο και θα το αγαπάτε.. όταν μεγαλώσει αρκετά, μπορείτε να το φέρετε και στο σχολείο ν το δουν και οι συμμαθητές σας!

Παιδιά, πλησιάζει ο Μάης, ο μήνας των λουλουδιών και οι αυλές έχουν γεμίσει χρώματα και ευωδιές!Τι καλύτερο να ασχοληθούμε με τα λουλούδια!!

Εμπρός, λοιπόν!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.