Το Νηπιαγωγείο μας

Το Νηπιαγωγείο μας στεγάζεται στο κτίριο της ο κτίριο της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ρόδο. Το κτίριο χτίστηκε το 1925 από τον στενό συνεργάτη του Μάριο Λάγκο αρχιτέκτονα Florestano Fausto, και στέγασε το Βασιλικό Σχολείο Αρρένων. Μετά την απελευθέρωση και κατά το χρονικό διάστημα 1947 – 1990 στέγασε την Παιδαγωγική Ακαδημία Ρόδου.

Στόχοι του Νηπιαγωγείου

Σκοπός του νηπιαγωγείου μας με βάση ότι ορίζει η νομοθεσία είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αναπτυχθούν σωματικά, συναισθηματικά, νοητικά και κοινωνικά μέσα στο πλαίσιο των ευρύτερων στόχων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Ο «Οδηγός Γονέα» του Υπουργείου Παιδείας θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος.

Το Νηπιαγωγείο μας συμμέχει σε τοπικά, εθνικά και ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα αποσπώντας  σημαντικές διακρίσεις.

Τμήματα

Το νηπιαγωγείο μας έχει χαρακτηριστεί τετραθέσιο. Λειτουργούν τέσσερα τμήματα Πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος και δύο τμήματα Προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος.

Ο τρόπος λειτουργίας  & ο εσωτερικός κανονισμός του Νηπιαγωγείου μας για τη σχολική χρονιά 2021-2022

Ο εσωτερικός κανονισμός του Νηπιαγωγείου μας για τη σχολική χρονιά 2023-2024