Παρέα με φίλους καλούς!
Δροσερές γεύσεις
The bee revived
Ένα πρωτοποριακό προτζεκτ που υλοποιεί το ξενοδοχείο LindianVillage Beach Resort Rhodes είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε σήμερα. Μέσα από την υιοθεσία 380.000 μελισσών σκοπεύουν να συμβάλλουν στην αναζωογόνηση του οικοσυστήματος της Ρόδου. Ο μελισσοκόμος κ. Πάρης Μαχλής μας ενημέρωσε για τις μέλισσες και την σημαντική συμβολή τους στο περιβάλλον και απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών. Ευχαριστούμε τον κ. Μαργαρίτη Νίκο για την φιλοξενία στο ξενοδοχείο και την κ. Σοφία Μαϊλη που μας ξενάγησε στο χώρο και φρόντισε για την προσφορά δεκατιανού γεύματος στα παιδιά.
Ο ταξιδιώτης της γραφής
Καλοκαιρινή γιορτή 2024
Γιορτή της Μητέρας
Πασχαλινές δραστηριότητες
Τα πασχαλινά κουλουράκια τη φετινή χρονιά τα φτιάξαμε στο σπίτι της γιαγιάς Σοφίας και του παππού Λάζαρου Κασέκα. Μας έδειξαν παραδοσιακά σκεύη και αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν τα παλιά χρόνια, φτιάξαμε και ψήσαμε στον παραδοσιακό ξυλόφουρνο τα κουλουράκια μας και παρατηρήσαμε τα δέντρα και τα φυτά του κήπου τους. Στο τέλος μαζί με τις πασχαλινές ευχές τους έδωσαν σε κάθε παιδί και μια αβγούλα.
Ευχαριστούμε την κ. Σοφία Κασέκα και όλους όσους βοήθησαν να μας μείνει η μέρα αυτή αξέχαστη.
Οι πασχαλινές μας κάρτες και τα καλαθάκια μας
Λαζαράκια. Ένα από τα αγαπημένα έθιμα των παιδιών που κρατά ζωντανή την παράδοση. Ευχαριστούμε την γιαγιά Ευαγγελία Κατσουράκη και την γιαγιά Κυριακή Σιώζου που μας έμαθαν τον τρόπο για να φτιάξουμε τα λαζαράκια μας και μας βοήθησαν.
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!