Εργαστήρια Δεξιοτήτων – “Ο δρόμος για το σπίτι”

Στα εργαστήρια δεξιοτήτων, η Β΄ τάξη του σχολείου μας, ασχολήθηκε με το πρόγραμμα: “Το παπάκι πάει…” που υποστηρίζεται από  “Το Χαμόγελο του Παιδιού” κι αφορά την πρόληψη κι ενημέρωση σχετικά με τις εξαφανίσεις παιδιών. Στα πλαίσια του προγράμματος δημιούργησε  το κουκλοθέατρο “Ο δρόμος για το σπίτι” και  εκπαιδεύτηκε  στις βασικές  μεθόδους αντιμετώπισης  τυχόν εξαφάνισης, που είναι οι εξής:

1. Σε περίπτωση  που δε βλέπεις τη μαμά ή τον μπαμπά σου, μείνε σταθερός στη θέση σου.
  2. Φώναξε ή κάνε φασαρία με κάποιον τρόπο, προκειμένου να αποφύγεις κινδύνους και να σε βοηθήσει κάποιος.
  3. Μην ακολουθείς κανένα, ιδίως άτομα που δεν ξέρεις, ακόμα και αν αυτά πουν ότι γνωρίζουν τους γονείς σου. Ζήτα βοήθεια από πολλά άτομα.
  4. Εμπιστεύσου τους αστυνομικούς. Μπορούν να βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν χαθεί, να ξαναβρούν την οικογένειά τους.
  5. Απομνημονεύω διεύθυνση και τηλέφωνο δικών μου ανθρώπων.
  6. Ατυχήματα συμβαίνουν. Σίγουρα δε φταις εσύ!!

Για να παρακολουθήσετε το βίντεο με το κουκλοθέατρο, κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο: