Τα χέρια δε χτυπάνε τα χέρια αγαπάνε τα Χριστούγεννα!
Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που υλοποιείται τη φετινή σχολική χρονιά, ήρθε στο νηπιαγωγείο μας πρόσκληση από τη συνάδελφο και συγγραφέα παιδικών βιβλίων Μαρία Κουτσανοπούλου, να συμμετέχουμε στην παρουσίαση του νέου της βιβλίου.
Παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου μας, συγκεντρωθήκαμε στον Παιδικό Ιανό. Το βιβλίο προλόγισε η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών Ιωάννα Κοτρωνίδου. Η διασκέδαση ξεκίνησε από την πρώτη σελίδα του βιβλίου, με τη φωνή της συγγραφέως να διηγείται την ιστορία και τα παιδιά να αναλαμβάνουν ρόλους. Έγιναν αστεράκια, μπάλες στολίδια, μοίρασαν ευχές, άπλωσαν μπουγάδα, έψαλαν τα κάλαντα, γέμισαν τον χώρο με αστέρια και γνώρισαν τους δύο ήρωες του βιβλίου.
Ευχαριστούμε γονείς και παιδιά για τη συμμετοχή τους. Αναμένουμε την επόμενη δράση φιλαναγνωσίας.
Ευχόμαστε να είναι καλοτάξιδο το βιβλίο της συγγραφέως!