Μικροί ταξιδιώτες
Αφού ταξιδέψαμε στο διάστημα και γνωρίσαμε το ηλιακό μας σύστημα δια ζώσης, αποφασίσαμε να συνεχίσουμε το ταξίδι μας και να γνωρίσουμε τον πλανήτη μας εξ αποστάσεως. Φτιάξαμε τη βαλίτσα μας και αποβιβαστήκαμε.
Πρώτος σταθμός η Ευρώπη. Ακούσαμε τον μύθο για την αρπαγή της Ευρώπης.
![](https://blogs.sch.gr/20nipstav/files/2021/03/Where-2Bto-2BGo-2BThis-2BSummer-2BBreak-2B5-300x240.jpg?x91487)
Ο μύθος της Ευρώπης: https://www.youtube.com/watch?v=-prlCP70vLw
Είδαμε σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα από την ήπειρο μας, μουσικές και χορούς, αγαπημένα φαγητά, χαιρετίσαμε και καλημερίσαμε στις πιο γνωστές ευρωπαϊκές γλώσσες, γεμίσαμε τη βαλίτσα μας με σουβενίρ και επιστρέψαμε.
Δεύτερη μέρα ταξιδιού εξερευνήσαμε την Ασία. Φορέσαμε το κινέζικο καπέλο και παρακολουθήσαμε τον κινέζικο μύθο «Το μαγικό πινέλο».
Το μαγικό πινέλο: https://www.youtube.com/watch?v=6A-J3Ew3N28
Τρίτη μέρα είχε σειρά η Αμερική. Γίναμε
Ινδιάνοι, γνωρίσαμε τους Ινουίτ και ακούσαμε τον ινδιάνικο μύθο «Ο Άνεμος και η Πικραλίδα».
![](https://blogs.sch.gr/20nipstav/files/2021/03/Where-2Bto-2BGo-2BThis-2BSummer-2BBreak-2B4-300x240.jpg?x91487) |
Η Πικραλίδα |
Στο τελευταίο και μεγάλο ταξίδι μας γνωρίσαμε την Αφρική. Είδαμε τον μύθο «Η κατσικούλα της Βεατρίκης» και από εκεί πετάξαμε για την Ωκεανία, όπου εξερευνήσαμε τις φυσικές της ομορφιές.