Ενημέρωση για την επανέναρξη του νηπιαγωγείου

Αγαπητοί γονείς, από Δευτέρα ξεκινά η λειτουργία του νηπιαγωγείου. Οι μέρες στις οποίες τα παιδιά σας θα έρθουν στο σχολείο αφορούν δράσεις και δραστηριότητες σε πλαίσιο όπου σε προτεραιότητα θα τίθεται η ασφάλεια τους. Ως εκπαιδευτικοί θα υποστηρίξουμε τη χαρά της μάθησης και της επικοινωνίας με τους φίλους τους, αλλά με διαφορετική οπτική. Μέλημα μας και προσωπικό άγχος, θα είναι η εξασφάλιση υγιεινών συνθηκών αλληλεπίδρασης μέσα στην τάξη. Στο πλαίσιο της συνεργασίας με το σχολείο θα σας παρακαλούσαμε καθημερινά στις συζητήσεις με τα παιδιά σας να προσπαθείτε να ενισχύετε τη σκέψη τους σε σημεία που ευνοούν την προσωπική τους υγιεινή και ασφάλεια. Τα παιδιά είναι σε θέση να αντιληφθούν πολλά πράγματα και να ενεργήσουν με υπευθυνότητα, αρκεί γονείς και εκπαιδευτικοί να τους ενθαρρύνουμε με αυτήν την προοπτική! Η ευθύνη ανήκει σε όλους μας, τόσο σε εσάς που μας εμπιστεύεστε το πιο σημαντικό κομμάτι της οικογένειας σας, όσο και σε εμάς που θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα παιδιά όλων! Ζητούμε την κατανόηση, τη στήριξη και τη δική σας σύμπραξη για να ενισχύσουμε το σχολείο του σήμερα σε καιρούς που δυσκολεύουν την άνεση της επικοινωνίας και της επαφής που είχαμε μέχρι στιγμής! Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας! Είμαστε στη διάθεση σας να συνομιλήσουμε για κάθε τι που σας προβληματίζει!

Οδηγίες Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας