Εγγραφές στο νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2024-2025

Στιγμιότυπο οθόνης 1282

Έναρξη εγγραφών στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2024-25

Αγαπητοί γονείς,

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. Φ.6/21380/Δ1/28-02-2024, οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν

από 1 έως 20 Μαρτίου 2024

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στο νηπιαγωγείο εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι/ες μαθητές/τριες γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2020 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2020.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα (σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 6 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109).

ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ:

Δευτέρα & Τρίτη 10:00-11:30,

Τετάρτη-Πέμπτη & Παρασκευή 13:15-14:00

ή κατόπιν ραντεβού (2310 929904)

Για την εγγραφή στο Νηπιαγωγείο απαιτούνται:

1. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο), σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή, πρωτότυπο και αντίγραφο (φωτοτυπία), από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. Ως τούτο θεωρείται είτε: Α. λογαριασμός ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή δημόσιο πρόσφατο έγγραφο (όπως Ε9) Β. ΔΥΟ λογαριασμοί από ιδιωτικούς παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας ή παρόχους κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται η προσκόμιση ΔΥΟ λογαριασμών ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ π.χ. λογαριασμό κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας ΚΑΙ λογαριασμό παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας.)
  4. Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, εφόσον υπάρχει.
  5. Φωτοτυπία Δικαστικής Απόφασης ή Ιδιωτικού Συμφωνητικού Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).
  6. Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης έτερου γονέα/κηδεμόνα (μέσω gov. ή επικυρωμένη από ΚΕΠ).

Εγγραφή στο Ολοήμερο σχολείο/ Αναβαθμισμένο Ολοήμερο ή/και της Πρωινής ζώνης

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων τους. Δικαίωμα εγγραφής στην Πρωινή ζώνη έχουν μόνο οι μαθητές-τριες που θα  φοιτήσουν στο Ολοήμερο σχολείο.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία και συνεργασία.

Παπατζιάμου Αναστασία

Εδώ μπορείτε να δείτε τα όρια του 20ου Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης

Στιγμιότυπο οθόνης 1280 Στιγμιότυπο οθόνης 1281

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.