Τομείς-Ειδικότητες

Οι μαθητές που φοιτούν στο Ημερήσιο ΕΠΑΛ παρακολουθούν στη Β και Γ τάξη 12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 23 ώρες μαθήματα του τομέα/ειδικότητας.

Οι μαθητές που φοιτούν στο Εσπερινό ΕΠΑΛ παρακολουθούν στη Β και Γ τάξη 10 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 20 ώρες μαθήματα του τομέα/ειδικότητας.

Στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ χορηγούνται 2 τίτλοι σπουδών:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου
  • Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 4

Οι μαθητές μας με την απόκτηση απολυτηρίου και πτυχίου μπορούν να έχουν πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σε ειδικό ποσοστό θέσεων του συνολικού αριθμού εισακτέων που ορίζεται με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού.

Επίσης στους αποφοίτους δίνεται η δυνατότητα να καταθέσουν παράλληλο μηχανογραφικό διεκδικώντας έτσι μία θέση εισαγωγής στα ΔΙΕΚ, σε τμήματα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν, ανεξαρτήτως του πτυχίου ειδικότητας που έχουν αποκτήσει κατά την φοίτησή τους στα ΕΠΑΛ.

Επίσης οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ όλων των τομέων μπορούν να διεκδικήσουν μία θέση των σχολών της κοινής ομάδας του μηχανογραφικού δελτίου.

Όσοι δεν εισαχθούν σε κάποιο τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορούν να παρακολουθήσουν το Μεταλυκειακό έτος -Τάξη μαθητείας, όπου δίνεται η δυνατότητα απόκτησης πτυχίου επιπέδου 5 μετά από την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους από τον ΕΟΠΠΕΠ.