Έναρξη της δανειστικής βιβλιοθήκης! Καλή αρχή!

Φεβ 202021

“Η καθιέρωση της δανειστικής βιβλιοθήκης, η οποία  προτείνεται στο Πρόγραμμα Σπουδών για τη Γλώσσα, είναι σημαντική γιατί προσφέρει στα παιδιά δυνατότητες για την προώθηση δραστηριοτήτων γραφής και ανάγνωσης που έχουν λειτουργικό σκοπό , αφού εξυπηρετούν προσωπικές ανάγκες των παιδιών, όπως π,χ. συμπλήρωση καρτέλας για δανεισμό του βιβλίου. Επιπροσθέτως εμπλέκει και τους γονείς στη μαθησιακή διαδικασία. Οι γονείς δε νιώθουν αποκλεισμένοι από το σχολείο αφού οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται μαζί τους και προσπαθούν να εδραιώσουν τη σχέση που προωθείται στο σχολείο ανάμεσα στο παιδί και το βιβλίο.”

«Τα μικρά παιδιά χρειάζονται τη γραφή για να τα βοηθήσει να μάθουν για την ανάγνωση, χρειάζονται την ανάγνωση για να τους βοηθήσει να μάθουν για την γραφή και χρειάζονται την προφορική γλώσσα για να τα βοηθήσει να μάθουν και με τα δυο»
( Roskos, Christie & Richgels, 2003:54).

Τι πληροφορίες μας δίνει το εξώφυλλο του βιβλίου;;; Τον τίτλο, το συγγραφέα, τις εκδόσεις,… μαθαίνουμε παρέα με το μελισσάκι μας!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη της δανειστικής βιβλιοθήκης! Καλή αρχή!