Οσπριομαγειρέματα και οσπριοτραπεζώματα!

Μάι 201720

Μια δραστηριότητα για τα project που υλοποιούμε στο σχολείο. Αφού ασχοληθήκαμε με τη διατροφική αξία των οσπρίων, αποφασίσαμε: ό,τι μάθαμε να το μοιραστούμε με άλλους. Ποιους; Πώς;
Με τους γονείς μας καλώντας τους για γεύμα στην τάξη μας. Φτιάξαμε προσκλήσεις, μαγειρέψαμε φακές, ετοιμάσαμε την τάξη και το αποτέλεσμα στην οθόνη.

Μέσα από τη δράση αυτή κάναμε γλώσσα-γράψαμε μενού και προσκλήσεις,μιλήσαμε στους γονείς μας για τη διατροφική αξία των οσπρίων,…-, μαθηματικά-μετρήσαμε ποσότητες, κάναμε αντιστοιχήσεις στην ετοιμασία των τραπεζιών,…-, πληροφορική-αναζητήσαμε συνταγές στο διαδίκτυο, γράψαμε τις προσκλήσεις,…-, αλληλεπιδράσαμε με το περιβάλλον, δημιουργήσαμε-ζωγραφίσαμε και φτιάξαμε ποίημα για τα όσπρια και το επενδύσαμε με μουσική, εξασκηθήκαμε στη λεπτή κινητικότητα καθαρίζοντας τις φακές και κόβοντας τα υλικά,…-. Μια δράση πλήρως ενσωματωμένη στο αναλυτικό πρόγραμμα.
Και φυσικά πετύχαμε τη διάχυση των αποτελεσμάτων του project με τον καλύτερο τρόπο.
Ήταν το καλύτερο γεύμα που είχαμε ποτέ!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οσπριομαγειρέματα και οσπριοτραπεζώματα!