ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ 2024-2025

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ  2024-2025                    1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΗΒΑΣ

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς τους στο taxisnet ,στο Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που έχουν συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία εγγραφής, όπως αυτή ορίζεται στις σχετικές διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4704/2020(Α΄133). Σύμφωνα με αυτές, στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2020.

Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα (παρ. 2 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β’ 1767)):

α) τα στοιχεία του προνηπίου-νηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή.

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σχετικό αποδεικτικό έγγραφο σε ψηφιακή μορφή όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.

γ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου-νηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα

δ) τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων-νηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρησή τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του προνηπίου-νηπίου».

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

α) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

β) Βιβλιάριο υγείας του/της μαθητή/τριας,

γ) Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., εφόσον υπάρχει, σε περίπτωση μαθητή/τριας με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

δ)Σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 6 του Π.Δ 79/2017 (Α΄ 109), οι αλλοδαποί/ές μαθητές/τριες μπορούν να εγγραφούν, αφού προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένα.

ΩΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ       1η-20η ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 12:30 μ.μ.-14:00μ.μ.

ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ  ΜΟΝΑΔΑΣ: 2262089497

HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ:mail@1nip-thivas.voi.sch.gr

ΟΔΟΙ ΕΠΙΡΡΟΗΣ 1ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΘΗΒΑΣ

Αγ. Αθανασίου αριστερά ανεβαίνοντας εως την Τειρεσίου και διασταύρωση με Π. Τσαλδάρη, Περγάμου αριστερή πλευρά ως διασταύρωση με Καραμαγκιώλη (αριστερή πλευρά πηγαίνοντας προς Αυλίδος), Αυλίδος(βγαίνοντας από την πόλη έως και την διασταύρωση με την ΠΑΘΕ), Διρκέου, Ισμηνίου(αριστερά ξεκινώντας από την πλευρά των τραίνων), Δούρου, Ν. Διαμαντή, Στεφανάκη, Γ. Διαμαντή, Δ. Διαμαντή, Τειρεσίου, Ίμβρου, Αγ. Παρασκευής, Ικτίνου, Καλλικράτους, Χατζηαντωνίου, Ανδριανουπόλεως, Ισιδώρου, Ανθεμίου, Βενιζέλου, Τενέδου, Μαλασού, Μαγνησίας, Πέτρουλα, Κυδωνιών, Νίκαιας, Καισαρείας, Δεμερτζή, Πλαστήρα, Ιωνίας, Ούγκρων, Μαρτίνου, Μαλεσίνας, Σφιγκός, Θηβών, Αγίου Θωμά, Ακραιφνίου, Κάστρου, Τζουμανέκα, Κοκκίνου, Νεοχωρακίου, Λοχαϊτου, Σ. Βέμπω, Άρματος, Ελεώνος, Δάφνης, Κλειδίου, Οινοφύτων, Παπαγιάννη, Αρ. Μπασιάκου, Μυριβίλη, Ξενοπούλου, Καρούζου, Σιμίου, Κάλλας, Χατζηδάκη, Σπύρου Μελά, Κυβέλης, Αγ. Μελετίου, Ελ. Παπαδάκη, Κουν, Καγιά, Νικομάχου, Γεφυραίων, Π. Δέλτα, Μινωτή, Μερκούρη, Λογοθετίδη, Υπάτου, Δροσιάς, Πλατανακίου, Λουκισίων, Μουρικίου.