Οι επισκέψεις μας στα Μουσεία.

Στις 22 Φεβρουαρίου επισκεφτήκαμε το   Αρχαιολογικό μουσείο Λαυρίου όπου  παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα

“ΤΟ ΠΙΝΑΚΙΟ” από το Βιομηχανικό Βιοτεχνικό Μουσείο Λαυρίου.  Είδαμε τα εκθέματα και στη συνέχεια φτιάξαμε τα δικά μας πινάκια.

Γυρνώντας στο σχολείο χρωματίσαμε τα “πινάκια” μας

Στις 6 και 13 Μαρτίου επισκεφτήκαμε εκ περιτροπής τα τμήματα το Λαογραφικό Μουσείο Αναβύσσου.

Μουσείο στο σχολείο μας

Επηρεασμένοι από τις επισκέψεις μας δημιουργήσαμε το δικό μας μουσείο στο σχολείο με αντικείμενα που έφεραν τα παιδιά από το σπίτι τους. Ευχαριστούμε γι’ αυτό τα παιδιά και τους γονείς τους.

Γιορτάζοντας τις Απόκριες στο νηπιαγωγείο

Οι Απόκριες είναι από τις πιο αγαπημένες γιορτές μικρών και μεγάλων και φυσικά τις γιορτάσαμε στο νηπιαγωγείο μας.

Μάθαμε τα ήθη και έθιμα της Αποκριάς, της Τσικνοπέμπτης και της Καθαράς Δευτέρας. Διαβάσαμε βιβλία, είδαμε εικόνες και βίντεο , ακούσαμε τραγούδια , φτιάξαμε τις δικές μας μάσκες και φυσικά κάναμε πάρτι.

Μάσκες βασισμένες σε έργα μεγάλων ζωγράφων και μάσκες δεινόσαυροι

Φτιάξαμε στολές αρλεκίνου , κλόουν και τερατάκια.

Την Τσικνοπέμπτη κάναμε το μεγάλο μας πάρτι με χορό, παιχνίδια και φαγητό! Ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού και 1ου Νηπιαγωγείο Λαυρίου για τις λιχουδιές που μας έφερε. Και φυσικά τσικνίσαμε με σουβλάκια που μας έφερε ο  κ.   Μπαλόπουλος Γιώργος και τον ευχαριστούμε γι’ αυτό.

Την Παρασκευή κάναμε ένα mini πάρτι. Βάλαμε τις στολές που φτιάξαμε μόνοι μας , βγήκαμε στην αυλή και κάναμε παρέλαση, παίξαμε παιχνίδια ,χορέψαμε γαϊτανάκι.

Χορηγίες

Θέλουμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες

• στην οικογένεια Μαρτίνου και την Αιγέας ΑΜΚΕ για την αγορά τριών  κεντρικών μονάδων υπολογιστών και ενός θερμοθάλαμου
  • στην GOLDEN YACHTS LTD  για την αγορά χαρτιών Α4 , μαρκαδόρων , χαρτονιών και πάνινων τσαντών για τη δανειστική βιβλιοθήκη μας
  • στο σούπερ-μάρκετ  ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ  για τη δωροεπιταγή των 80 ευρώ!