3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από το 1922 έπειτα από ψήφισμα του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Τα άτομα με αναπηρία έχουν δικαίωμα στη ζωή στην ίδια βάση με τους υπόλοιπους ανθρώπους γι’ αυτό και οι κοινωνίες θα πρέπει να εστιάσουν στην βελτιστοποίηση της ποιότητας της ζωής τους και να υλοποιήσουν μεταρρυθμίσεις,  αναπτύσσοντας νέες προοπτικές για την κοινωνική τους ενσωμάτωση. Ένα από τα θεμελιώδη διακαιώματα των ατόμων με αναπηρία είναι το δικαίωμα και η ένταξή τους στην εργασία.

Το πρόγραμμα εκπαίδευσης στη βιολογική καλλιέργεια της Μη Κερδοσκοπικής Εταιρίας  «Ο Κήπος της Λυσσούς» προσφέρει σε νέους με νοητική υστέρηση και ελαφριά αναπηρία την ικανοποίηση να βλέπουν τους κόπους τους να αμείβονται, καθώς και μία επένδυση για το μέλλον. Πιο συγκεκριμένα, το πρόγραμμα απασχολεί απόφοιτους των Ειδικών Σχολείων, οι οποίοι με την καθοδήγηση εκπαιδευτών, γεωπόνων, κηπουρών, και κοινωνικών λειτουργών μαθαίνουν να καλλιεργούν με βιολογικές μεθόδους και στη συνέχεια να εμπορεύονται τα προϊόντα τους στη βιολογική αγορά της πόλης κάθε Σάββατο.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, ήρθαν στο σχολείο μας οι εκπαιδευόμενοι του προγράμματος μαζί με τους εκπαιδευτές τους και σε συνεργασία με τους μαθητές του Ειδικού Δημοτικού και Ειδικού Νηπιαγωγείου διαμόρφωσαν έναν μικρό λαχανόκηπο στην αυλή του σχολείου και φύτεψαν όμορφα λουλούδια, δίνοντας με αυτήν την δράση ένα αισιόδοξο μήνυμα και δείχνοντας πως πολλές φορές τα άτομα με ειδικές ανάγκες κρύβουν μεγαλύτερες δυνάμεις ακόμη και από τους σωματικά άρτιους. Τους ευχόμαστε καλή δύναμη και κάθε επιτυχία στην εργασιακή τους πορεία!