«Αγιασμός»

0

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-09-2021

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 8:15 π.μ θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας λόγω Covid-19, τα παιδιά  και οι γονείς θα βρίσκονται στο προαύλιο χώρο του σχολείου  φορώντας μάσκες και κρατώντας τις απαραίτητες αποστάσεις.

Γονείς και παιδιά θα αποχωρήσουν με τη λήξη του αγιασμού αφού γίνει ενημέρωση από την προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου.

«Ενημέρωση»

0

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 12-09-2021

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι δωρεάν self test από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Σύμφωνα με τη λειτουργία των νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2021-2022:

• η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.
  • Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.
  • Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και
    Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’
    εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός
    έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική
    μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα
    με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.
  • Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής)
    είναι υποχρεωτική για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες σε όλα τα τμήματα, τους εκπαιδευτικούς και
    το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των νηπιαγωγείων.
  • Για τα νήπια-προνήπια επισημαίνεται η χρήση μάσκας τόσο κατά τη διάρκεια των μαθημάτων
    όσο και στα διαλείμματα να γίνεται με τέτοιο τρόπο, προκειμένου να επιτευχθεί η εξοικείωσή τους
    με τη χρήση της και με έμφαση στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Καλή σχολική χρονιά!!

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Νηπιαγωγείου Περάματος σας εύχεται

μία όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά!!

Διαγωνισμός Ανακύκλωσης Δήμου Ιωαννιτών!!

0

Δεύτερη θέση για το  Νηπιαγωγείο Περάματος στο διαγωνισμό ανακύκλωσης του Δήμου Ιωαννιτών!!
Ένα μεγάλο  μπράβο στους μικρούς μας μαθητές και στους γονείς τους για την πολύτιμη βοήθεια τους!