Δευτέρα, 11, Φεβρουάριος, 2019 – 1ο Γενικό Λύκειο Κηφισιάς

Δευτέρα, 11, Φεβρουάριος, 2019 αρχείο

Γίνομαι Εθελοντής-Αλλάζω τον κόσμο

Δράση 9η – Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

Η ομάδα εθελοντισμού του σχολείου μας πραγματοποιήσε Bazaar με γλυκά και αλμυρά εδέσματα, την ημέρα επίδοσης των ελέγχου Α’ Τετραμήνου. Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου στήριξαν την δράση αυτή και βοήθησαν να συγκεντρωθεί ένα σημαντικό ποσό, το οποίο θα διατεθεί για την αγορά λαμπάδων και τροφίμων για τα παιδιά του καταυλισμού του στρατοπέδου Καποτά.

Γίνομαι Εθελοντής-Αλλάζω τον κόσμο

Δράση 8η -Πέπμτη 7 και Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019

Ομάδα από 9 εθελοντές μαθητές , έγιναν “πωλητές για μια ώρα” για το περιοδικό δρόμου Σχεδία, στο πλαίσιο της παγκόσμιας εβδομάδας περιοδικών δρόμου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καταλάβουν για μια ώρα το πόστο ενός πωλητή της Σχεδίας φορώντας το κόκκινο γιλέκο και να διαπιστώσουν, με εμπειρικό τρόπο, τη δυσκολία να πουλά κάποιος  ένα περιοδικό στο δρόμο για να εξασφαλίσει τα προς το ζην.  Μια ώρα ήταν αρκετή για να μάθουν, να αισθανθούν και να αναπτύξουν περαιτέρο το αίσθημα αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας.